Kardiovaskulární systém je tvořen srdcem a cévami, tedy tepnami a žílami. Stěny zdravých cév jsou obvykle velmi silné a odolné, dojde-li však k jejich narušení, může se tento problém rozvinout až do velmi závažných onemocnění zapříčiněných vnitřním krvácením do důležitých orgánů. Stavba cévních stěn se v průběhu života člověka mění především v závislosti na jeho životním stylu.
Standardně jsou rozeznávány dva patologické stavy, z nichž jeden je spojen s tepnami, a druhý se žílami. Zatímco průtok krve v tepnách je velmi rychlý a zvyšuje tlak, který může právě způsobit až jej praskání, jsou-li cévní stěny tenké, u žil s pomalým průtokem hrozí především jejich ucpávání, jež dále vede k varixům.
Nemoci kardiovaskulárního systému mohou mít velmi nepříznivý vliv na celkovou kondici jedince a jsou zpravidla chronické. Jejich prevencí je dodržování vhodných zásad správné životosprávy, které podporují zdraví cév.
Symptomy cévních problémů
Cévní problémy jsou doprovázeny specifickými symptomy, které vám pomohou rozpoznat, že s vámi není něco v pořádku. Mezi tyto příznaky patří především:
- častá a rychlá únava či apatie a dušnost při větší námaze
- bolesti hlavy, které mohou dosahovat až migrenózních stavů
- přecitlivělost na změny počasí
- zvonění v uších a mžitky před očima
- tlak v prsou (v oblasti srdce)
- ospalost a poruchy spánku
- studené a těžké končetiny, nebo časté křeče v nich
- oteklé končetiny
Pokud na sobě pozorujete více z uvedených příznaků, měli byste se nechat vyšetřit specialistou.
Péče o cévy jako prevence nemocí kardiovaskulárního systému
O své cévy byste měli pečovat také v případě, že se u vás žádný z uvedených příznaků nevyskytuje. Lidský organismus postupem života ztrácí svou kondici a vitalitu a je potřeba se odpovídajícím způsobem starat o všechny jeho součásti.
Jen tímto způsobem dosáhnete optimálního zdravotního stavu. V rámci péče o cévy byste měli dodržovat následující zásady, které vám také pomohou zmírňovat symptomy již začínajících problémů s nimi:
- zdravá životospráva
- dostatek pohybu
- masáž problematických míst
- střídání teploty vody při sprchování
Zdravá životospráva jako prevence cévních problémů
Pro posílení kardiovaskulárního systému by měla strava obsahovat vitamíny a minerály, především vitamín C a draslík. Tyto je vhodné získávat ze zeleniny (mrkev, paprika, saláty, řepa) a ovoce (jablka, banány apod.). Dobré je také obohatit svou stravu o bylinky a obiloviny.
Správné cvičení pro zdravé cévy
Ideální je den začít krátkou ranní rozcvičkou – ta nemusí být nijak náročná, slouží pouze k rozhýbání a k rozproudění krve. Pohyb je velmi důležité, proto byste měli, pokud možno co nejvíce chodit (ať už v interiéru, exteriéru nebo na pásu), dále se doporučuje plavání a jízda na kole.
Jak pomáhají masáže
Stejně jako pohyb i masáže pozitivně působí na průtok krve – prohřívá trup i končetiny, čímž tok krve usměrňuje. Není vyloženě nutné chodit na profesionální masáže, jednou za čas si však dopřejte masáž alespoň sami. Na kůži příliš netlačte, masáž stačí provést pouze jemně. Pokud trpíte křečovými žílami, masáže se nedoporučují.
Sprchování střídavou teplotou vody
Teplota vody při koupání a sprchování ovlivňuje aktuální průřez cév – v teplé vodě se roztahují, ve studené naopak stahují. Chcete-li podpořit zdraví cév, sprchujte se vždy nejdříve teplou a následně studenou vodou, tato procedura zlepšuje jejich pružnost.