Pálení žáhy nám dokáže život opravdu znepříjemnit, a přitom si s ním můžeme poradit jednoduchým způsobem, říká lékař Atli Arnarson.
V našem těle žije velké množství bakterií, ale jen některé z nich způsobují nejrůznější infekce a další zdravotní obtíže. Mezi velmi nepříjemné „návštěvníky“ patří i druh Helicobacter Pylori. Bohužel se v našem okolí vyskytují zcela běžně, takže se jimi snadno infikujeme prostřednictvím kontaminované stravy nebo třeba vody. V našem těle mohou způsobit celou řadu potíží. Zbavte se jich včas!
S bakteriemi zatočí přírodní prostředky
Čím více se tyto nežádoucí organismy v našem těle namnoží, tím horší škody za sebou zanechávají, je tedy nutné přikročit k jejich eliminaci včas. A jak na to? Existuje celá řada přírodních prostředků, které vám mohou pomoci. Velmi účinná je například brusinková šťáva, manukový med nebo probiotika v naší stravě. Díky nim můžeme předcházet řadě nepříjemných zdravotních obtíží, a to především nemocem žaludku.
Brusinková šťáva jako jasná jednička
Brusinky v sobě obsahují především velké množství polyfenolů. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu tzv. severské brusinky. Působí nejenom proti zmíněným bakteriím, ale pomáhají i na vysoký krevní tlak. Nemohou sice zcela nahradit léky, přesto by se měly stát žádoucí součástí vyvážené stravy. A kolik brusinkové šťávy je třeba vypít? Aby bylo dosaženo žádoucího účinku, dopřejte si jednu skleničku denně. Nejlépe ráno.
Manukový med jako neznámý pomocník
Manukový med produkují včely, které sbírají pyl z rostliny zvané Scoparium leptospermum. Jde o druh čajovníku, pocházejícího z Austrálie a Nového Zélandu. Má mnohé ceněné vlastnosti. Hlavní účinnou složku tohoto medu je Methylglyoxal, známý také jako MGO. Ten se může pochlubit především antivirotickými a antibakteriálními vlastnostmi. Pomůže vám tedy i proti bakteriím Helicobacter Pylori.
Všeobecně platí, že čím vyšší je koncentrace této sloučeniny, tím silnější je také ceněný antibiotický účinek medu. Vždy proto kupujte jen ty nekvalitnější produkty, které vašemu zdraví po všech stránkách prospívají. Najdeme v něm také prospěšný leptosin a fenoly, které působí jako velmi účinný antioxidant a mimo jiné také podporují hojení ran. Lze ho tedy používat jak vnitřně, tak zevně třeba ve formě obkladu.
Pomohou i účinná přírodní probiotika
Proti pálení žáhy vám pomocnou ruku podají také ceněná probiotika. Není hned nutné sázet na ta, která jsou k dostání v lékárně. Naopak, mnohdy stačí jen konzumace stravy, která je na ně bohatá. Slouží především jako prevence poruch trávení a rovněž přispívají ke snížení pravděpodobnosti infekcí našeho zažívání škodlivými bakteriemi a viry. Mnohdy se však o jejich působení spíše připravujeme.
Stačí, když ve větší míře konzumujeme cukr, průmyslově zpracované potraviny, antibiotika, kávu a alkoholické nápoje. Našemu zažívání také neprospívá nedostatečné množství spánku. A jak je doplnit? Zaměřte se především na konzumaci probiotických jogurtů, kefíru, zrajících sýrů, fermentované čajové houby kombuchy, kysaného zelí nebo tzv. pickles, tempehu a misa (fermentované sójové výrobky).
Zdroj: Healthline