Dokonalé a ploché břicho je snem skoro každé dívky a ženy. Většina populace s tím ale bojuje, a to buď kvůli nedostatku pohybu, nebo nesprávné životosprávě.
Břicho každého člověka je jiné. Pokud se podíváte na lidi kolem sebe, všimnete si, že existuje několik tvarů, které může naše břicho mít. Mezi 4 hlavní typy se řadí břicho alkoholické, nafouklé, převislé a hruškové. Alkoholický typ břicha má tvar jablka, tuk je uložen přímo pod kůží. Nafouklé břicho nám připomíná záchranný kruh a na dotek je velmi tvrdé. Převislé břicho je naopak na dotek velmi měkké. Posledním typem je typ hruška, kde se tuk ukládá především v oblasti boků, stehen a hýždí.
Jaké jsou příčiny vzniku různých typů břicha?
Jak již název vypovídá, příčinou alkoholického břicha je nadměrná konzumace alkoholu, ale také produktů, které obsahují velké množství rafinovaného cukru. Nafouklé břicho je způsobeno příliš rychlou konzumací velkého množství jídla. Příčinou ale může být také polknutí vzduchu, ke kterému dochází při žvýkání žvýkačky nebo pití pomocí brčka. Převislé břicho vzniká vlivem nadměrné produkce hormonu kortizolu, který se do našeho těla uvolňuje, pokud jsme vystaveni velkému stresu. Břicho tvaru hrušky vzniká vlivem ženského hormonu estrogenu.
Zbavit se nežádoucího břicha nemusí zahrnovat dlouhé hodiny v tělocvičně, diety a velké množství omezení. Stačí když budeme dodržovat pár zásad. Základem je zdravá a pravidelná strava. Strava, která nám pomůže k vysněnému plochému břichu, by měla obsahovat vysoký podíl bílkovin. Mezi vhodné potraviny se řadí libové maso, vejce, ryby, mléčné výrobky a luštěniny. Naopak naprosto vynechat bychom z našeho jídelníčku měli potraviny jako bílý chléb, plnotučné mléko, těstoviny, máslo, sýr, alkohol a slazené sycené nápoje.
Co všechno je potřeba dodržovat
Kromě správného jídelníčku je také zapotřebí do našeho denního režimu zařadit dostatek pohybových aktivit. To nutně nemusí znamenat denní návštěvu posilovny nebo pomoc osobního trenéra. Ideálním pomocník pro hubnutí je cvičení, které je aerobní. Takové cvičení je například běh, plavání, jízda na kole nebo například rychlá chůze. Pravidelná aktivita je doporučena ve frekvenci 3krát týdně, a to minimálně po dobu 30 minut. Tento druh cvičení můžeme doplnit specifickými silovými cviky.
Pro hubnutí je ale důležitý také odpočinek. Moderní doba a neustálý spěch totiž naší postavě vůbec neprospívají. Je proto doporučeno si během dne najít alespoň 30 minut na odpočinek. To může zahrnovat jógu, procházku v lese nebo například relaxační koupel. Je potřeba také dodržovat spánkový režim, a to v rozmezí 7 až 8 hodin denně. Před usnutím se nedívejte do telefonu ani do počítače, není doporučeno ani sledovat televizi. Modré světlo totiž neprospívá našemu odpočinku.
Zdroj: Healthline