Zbavte se nepříjemných problémů s bolestivými afty jednou provždy

Afty určitě zná každý z nás. Jde o bolestivé, nepříjemné boláky, které se objevují v ústech na různých místech – na jazyku nebo na vnitřních stranách úst. Mají kulatý tvar, bývají oteklé, zažloutlé nebo bílé. Komplikují nám život zejména tím, že nám ztěžují konzumaci potravin a mohou být velmi nepříjemné i při čištění zubů. Není ale třeba je jen trpět, většinou se jich dá snadno a bezbolestně zbavit, pokud tedy víte, jak na to.

Příčiny vzniku aft

Existují lidé, kterým se afty tvoří přirozeně daleko častěji než běžné populaci. To může být dáno geneticky, nebo řadou vnějších okolností. Afty jsou obvykle způsobeny poškozením výstelky úst. To se nejčastěji stane při:

  • Kousnutí do tváře nebo do jazyka.
  • Používání nevhodné zubní náhrady nebo špatně padnoucích rovnátek.
  • Konzumace tvrdých nebo křupavých potravin.
  • Kousání do výstelky úst (často bezděčné nebo z nervozity).

Mezi další příčiny se zařazuje i stres nebo výskyt aft v rodině. Pozor si ale dejte na dostatečný přísun vitamínu B12, zinku, železa a kyseliny listové. Pokud afty přetrvávají po řadu týdnů, nehojí se nebo se vyskytují velmi často a ve velkém množství, je to vždy dobrý důvod, proč vyhledat lékaře a situaci s ním řešit.

Jak se aft zbavit?

Afty obvykle samy vymizí asi za týden. Jestliže vás ale trápí a bolí, můžete jejich vymizení výrazně urychlit.

Ústní voda

V prvé řadě vyzkoušejte použití vhodné ústní vody. Ta sice sama o sobě výskytu aft nezabrání, ale výrazně urychluje hojení a snižuje jejich citlivost. Použít můžete běžnou ústní vodu z drogerie, nebo si připravte domácí kloktadlo z vody a lžičky soli. Obojí můžete kloktat dvakrát denně. Připravte se, že to bude mírně pálit, ale léčba bude výrazně rychlejší a zabrání se případné infekci.

Pozor na čištění

Použití nadměrné síly při čištění zubů může poškozovat dásně a vnitřní výstelku úst. Proto volte vhodný a co možná nejměkčí kartáček, který vám umožní čistit zuby citlivě. Používejte také šetrnou zubní pastu, která vám nezpůsobuje zbytečné pálení nebo bolest. Zeptejte se svého zubaře, jaký zubní kartáček je pro vás nejlepší.

Citronová šťáva

Pomoci může i potírání citronovou šťávou místa, kde máte afty. Stačí namočit vatovou štětičku do čerstvě vymačkané citronové šťávy a jemně jí potřít bolestivá místa. Takto se místo vydezinfikuje a stáhne, takže hojení bude probíhat rychleji. I když jsou afty většinou neškodné, pokud máte obavy, vyhledejte lékařskou pomoc. Za zeptání nic nedáte.

Bylinky

Přírodní medicína doporučuje na afty použít heřmánek a šalvěj, což jsou bylinky, které mají protizánětlivé účinky. Zkuste vyplachovat ústa odvary z těchto bylin a ušetříte si spoustu bolesti a trápení. Doporučuje se také potírání bolavých míst včelím medem. Propolis pomáhá bolavou sliznici zklidnit a současně ji dezinfikuje.

Fotografie: Getty Images, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]