Zápach z úst je nepříjemný problém, se kterým se může setkat naprosto každý, a to z různých důvodů. Zbavit se ho však lze změnou každodenních návyků.
Se zápachem úst se může čas od často setkat naprosto každý. Jeho příčiny se však mohou často různit – někdy totiž může pocházet z obyčejných nedostatků, jako je vynechání zubní hygieny, ovšem existují případy, kdy by se mohlo jednat o příznak nebezpečného onemocnění. Při jeho výskytu také pacienti mohou často pociťovat nepříjemnou chuť v ústech, která nemizí ani po vyčištění zubů. Je proto důležité, abyste v případě tohoto problému na nic nečekali a začali ho řešit včas, říká doktorka Jennifer Archibald.
Špatná zubní hygiena
Zubní hygiena je základní pilíř zdravé dutiny ústní a prevence před zápachem v ústech. Pokud ji však nedodržujete, mohou se mezi vašimi zuby začít rozkládat částečky potravy a bakterie rozkládající potravu, které společně mohou velmi nepříjemně zapáchat. Čištění zubů také odstraňuje plak, lepkavou látku, jež se usazuje na zubech a způsobuje zápach – stejně tak může tento problém způsobovat zubní kazy a parodontózu. Rozhodně proto nezanedbávejte tento návyk a provádějte ho minimálně dvakrát denně po dobu dvou minut.
Silně aromatické potraviny a nápoje
Když jíte cibuli, česnek nebo jiné potraviny se silným zápachem, žaludek během trávení absorbuje jejich oleje, které následně přechází do krevního oběhu a poté putují také do plic. V důsledek tohoto procesu vzniká zápach, jenž může být znatelný na vašem dechu až neuvěřitelných 72 hodin. Stejně tak může dojít k tomuto nepříjemnému příznaku v důsledku pití nápojů se silným aroma, jako je například poctivá káva nebo zelený čaj. Rozhodně to proto s jejich konzumací nepřehánějte a stejně tak se silně zapáchajícími potravinami.
Kouření a suchost v ústech
Při kouření cigaret vdechujete silně zapáchající kouř a dochází k vysušování vašich úst, což zápach úst může jak způsobovat, tak i silně zhoršovat. Suchost se však může objevit také v případě, že vaše tělo není schopno vytvářet dostatek slin. Ty totiž pomáhají udržovat ústa čistá a přirozeně snižují jejich zápach. Tento příznak může také souviset s onemocněním slinných žláz, spaním s otevřenými ústy nebo užíváním některých léků, včetně těch proti vysokému krevnímu tlaku a močovým potížím.
Periodontální onemocnění
K periodontálnímu onemocnění neboli onemocnění dásní nejčastěji dochází v důsledku nesprávné zubní hygieny – zejména nahromadění zubního plaku. Ten totiž postupem času tvrdne a mění se v zubní kámen, který vyžaduje zákrok profesionála. Pokud ho nebudete léčit, může způsobit vznik kapes mezi zuby a dásněmi, kde se mohou následně hromadit zbytky jídla, bakterie a zubní plak, což může vést k silnému zápachu.
Onemocnění dutin, úst nebo krku
Zápach z úst může vzniknout také v případě, pokud se potýkáte s:
- infekcí dutin,
- postnazální drenáží,
- chronickou bronchitidou,
- infekcí horních nebo dolních cest dýchacích.
Dále pak mohou být příčinou tohoto problému také mandlové kameny, které mají tendenci shromažďovat bakterie, a problémy, včetně:
- onemocnění nebo selhání ledvin,
- onemocnění nebo selhání jater,
- cukrovky 2. typu,
- spánkové apnoe,
- gastroezofageální refluxní poruchy.
Zdroj: Healthline