Na proces trávení mají vliv různé faktory. Důležité je vědět, jaké změny ve stravovacích návycích nám pomohou k pravidelným návštěvám toalety a zdravému tělu.
Trávení je proces, při kterém naše tělo rozkládá jídlo a bere si z něj potřebné živiny, aby mohlo každý den vykonávat veškeré své důležité funkce. Zpravidla trvá 24–72 hodin, než jídlo projde trávicím traktem, přesný čas závisí na celé řadě faktorů, jako je druh potravy, pohlaví, metabolismus atd. Dnes se společně podíváme, jak rychlý je proces trávení a jak mu pomoci, pokud trpíme některými problémy. Více popsal lékař Saurabh Sethi.
Jak rychlý je proces trávení
Jídlo zpočátku prochází vaším trávicím systémem poměrně rychle. Během prvních 6–8 hodin se strava dostává přes žaludek a tenké střevo až k tlustému střevu. Zde může částečně strávený obsah jídla zůstat o něco déle než jeden den, zatímco se nadále rozkládá. Normální doba průchodu zahrnuje následující:
- vyprázdnění žaludku (2–5 hodin),
- průchod tenkým střevem (2–6 hodin),
- průchod tlustým střevem (10–59 hodin),
- průchod celým střevem (10–73 hodin).
Rychlost trávení závisí nejvíce na druhu potravy. U masa a u ryb se bavíme až o 2 dnech, bílkoviny a tuky, které obsahují složité molekuly, se mohou trávit ještě o něco déle. Oproti tomu ovoce se zeleninou, jež jsou bohatým zdrojem vlákniny, se mohou trávicím systémem pohybovat pouze jeden den nebo několik málo hodin. Nejrychlejší jsou sladké nezdravé potraviny. Projdou vaším tělem tak rychle, že budete mít pocit, že jste nic nesnědli. Proto máte po sladkostech brzy hlad.
Tipy pro lepší trávení
Pokud vás často trápí pálení žáhy, plynatost, nevolnost, zácpa nebo naopak průjem, rozhodně je vhodné navštívit lékaře, aby mohl stanovit přesnou diagnózu. Stejně tak se ale můžete pokusit změnit některé své stravovací návyky, aby zmíněné stavy již nadále nenarušovaly vaše trávení. Jak už jsme zmínili, ovoce a zelenina jsou plné vlákniny. Zapojte je tedy více do svého jídelníčku.
Snažte se také omezit červené maso a zpracované potraviny. Produkují chemikálie, které jsou spojovány se srdečními chorobami. Probiotika v podobě potravin, jako jsou jogurty nebo kefír, obsahují prospěšné bakterie, které dokážou s vaším trávicím traktem hotové zázraky. Užívat je můžete také v podobě doplňků stravy.
Nezapomínejte na pohyb. Chápeme, že můžete mít málo času nebo že se vám do něj nechce, ale věřte, že pravidelné cvičení uvede vaše střeva do pohybu. Sami uvidíte, jaké pozitivní výsledky zaznamenáte na toaletě. Máte-li sedavou práci, dělejte si krátké přestávky, během nichž stačí pár dřepů nebo procházka po schodech. Tím omezíte i stres, jenž má výrazný vliv na zažívací potíže. A v neposlední řadě si dopřejte kvalitní spánek. Spánkový deficit je úzce spojen s obezitou, která může přispět k problémům s vaším trávicím systémem.
Zdroj: Healthline