Máte málo pohybu, spánku a navíc ještě i kouříte? To vše jsou zlozvyky, které mohou přispět k chatrnému duševnímu zdraví. Strašák jménem Alzheimerova choroba je onemocnění, při kterém odumírají mozkové buňky. Nemoc se může plížit pozvolna, zpočátku se projeví jen mírným zhoršením krátkodobé paměti. Postupně se však přidruží potíže s vyjadřováním, zmatenost, podezíravost, neschopnost vykonávat denní rutinu.
K největším problémům, tedy zlozvykům, které přispívají k rozvoji onemocnění patří sedavý styl života (nedostatek pohybu), špatná životospráva, kouření, nadměrné množství požívání alkoholu, ponocování, nekvalitní spánek, stres.
Kouření cigaret
Každý dobře ví, že kouření má devastující vliv na zdraví. Kouř z cigaret obsahuje více než 4 tisíce chemických látek, které se krevním řečištěm šíří do celého těla. Cigarety působí negativně na celou řadu tělesných procesů, od produkce hormonů, přes tvorbu kostních buněk, trávení a mnoho dalšího. Kouření zvyšuje pravděpodobnost tohoto onemocnění, jelikož oxidační stres vyvolává záněty, které poškozují mozek.
Nedostatek pohybu
Lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a nedohání to ve volném čase pohybovými aktivitami, zvyšují riziko onemocnění. Není nutné zvedat v posilovně železa nebo běhat dlouhé tratě. Důležité je najít něco, co vás bude bavit a těšit. Může to být tanec, plavání, jóga, aerobic, chůze, jízda na kole či koloběžce, kolečkové brusle, švihadlo, trampolína. Výběr je pestrý. Ideální je aspoň trochu se zadýchat a věnovat se pohybu 20 minut denně nebo pak delší čas 3x až 4x v týdnu.
Nadměrný stres
Vyčerpání, chronická únava a stres mohou vést až k degeneraci mozku a nástupu demence. Bylo zjištěno, že nadměrný stres a poruchy spánku přímo souvisí s Alzheimerovou chorobou. Tyto stavy totiž mění mnohé chemické procesy v mozku a mohou souviset s chemickými změnami přítomnými v mozku při výskytu Alzheimerovy choroby.
Nedostatek spánku
Nekvalitní spánek nebo málo spánku přináší celou řadu rizik. Spánek se přímo spojuje s kondicí a energií. Ale jak už to bývá, mnoho lidí moc spánku podceňuje. Nedostatek odpočinku přispívá k úbytku mozkové tkáně. To může časem vést k demenci či Alzheimerově chorobě.
Fotografie: Pixabay