Ledviny každý den vykonávají těžkou práci. Jejich stav však mohou nepříznivě ovlivnit některé návyky, které snižují jejich výkonnost.
Ledviny jsou úžasný orgán. Produkují hormony, filtrují krev, vstřebávají minerály, jsou zodpovědné za močení a udržují acidobazickou rovnováhu. Bez ledvin není život možný, Číňané je dokonce považují za místo, kde se koncentruje životní energie. Proto jde péče o ledviny ruku v ruce s péčí o vaše zdraví a pohodu. Pokud chcete, aby vám ledviny vydržely dlouhá léta, musíte o ně pečovat a také je třeba se zaměřit na své návyky a závislosti. Kterých návyků byste se měli zbavit? Více prozradila lékařka Alana Biggers.
Návyky, které ledvinám neprospívají
Většina onemocnění ledvin se vyvíjí roky, aniž by se projevily jakékoli příznaky. A málokdo z nás si uvědomuje, že ledviny mohou být v průběhu života poškozeny nejen otravou nebo infekcí močových cest, ale také některými každodenními, zdánlivě nevinnými návyky, které zvyšují námahu ledvin. Zjistěte, zda byste měli změnit své návyky, abyste si udrželi ledviny v dobré kondici i ve stáří.
Přijímání malého množství tekutin
Nejdůležitější funkcí ledvin je filtrace krve a odstraňování toxinů. Pokud nezajistíte dostatečnou hydrataci, začnou se ve vašem těle hromadit nebezpečné odpady, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy – dokonce i poškození tohoto nesmírně důležitého orgánu.
Zadržování moči
Retence moči může také způsobit poruchu funkce ledvin. Pokud se močový měchýř nevyprazdňuje včas, začnou se v něm tvořit bakterie, které často způsobují zánět močových cest nebo ledvin. Nezáleží na tom, jak jste zaneprázdněni. Nezapomínejte, že tento zlozvyk vám může vážně ublížit.
Nadbytek sodíku ve stravě
Nadměrná konzumace soli zvyšuje množství bílkovin v moči, což podporuje onemocnění ledvin a kardiovaskulární poruchy. Naše tělo potřebuje sodík obsažený v soli ke správnému fungování, ale jeho nadměrné množství má destruktivní účinky. Jeho denní příjem by neměl překročit 5 gramů.
Dlouhodobé užívání léků proti bolesti
Příliš často saháme po lécích proti bolesti, aniž bychom si uvědomovali, že jejich dlouhodobé užívání nemá na naše zdraví nejlepší vliv. Místo toho může vést k poškození vnitřních orgánů, zejména ledvin. Tento typ léků by se měl užívat podle předpisu, v co nejmenších dávkách a po co nejkratší dobu.
Bylo prokázáno, že léky proti bolesti snižují průtok krve ledvinami a negativně ovlivňují jejich funkci. Důsledkem příliš dlouhého užívání těchto léků může být i závažné onemocnění známé jako intersticiální nefritida. Proto je při rozhodování o užívání těchto tablet důležité poradit se s lékařem.
Dieta s vysokým obsahem bílkovin
Jednou z funkcí ledvin je metabolizovat a vylučovat dusík z trávení bílkovin. Tato sloučenina je zdraví prospěšná, ale nadměrná konzumace červeného masa a dalších výrobků, které ji obsahují, může vážně poškodit ledviny.
Nadměrná konzumace alkoholu
Příležitostná sklenička červeného vína nebo piva vás neohrožuje, ale když se množství zkonzumovaného alkoholu alarmujícím způsobem zvýší, tělo se s tím nemusí vyrovnat. Ohroženy jsou nejen ledviny, ale i další orgány, například játra a srdce. Alkohol navíc způsobuje zvýšení krevního tlaku a problémy se soustředěním a pamětí.
Kouření
Hodně se mluví o škodlivých účincích nikotinu na organismus, ale jeho negativní účinky na ledviny se zmiňují jen zřídka. Kuřáci užívající léky na hypertenzi jsou obzvláště ohroženi – cigarety negativně ovlivňují jejich účinnost. To pak vede k dysfunkci tohoto orgánu.
Chlad v pánevní oblasti
Chlad v oblasti podbřišku podporuje infekce dolních močových cest, které zvyšují riziko vzniku nefritidy. Proto nošení tenkých punčocháčů a krátkých sukní v zimě sice dodává na sex-appealu, ale rozhodně ledvinám neprospívá. Také v létě nezapomeňte například na to, že po koupání v moři nebo bazénu se musíte převléknout do suchého oblečení, že nesmíte sedět na studených kamenech apod.
Zdroj: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, Healthline