Některé potraviny by se vůbec neměly jíst na lačný žaludek. Mohou způsobit problémy se zažíváním, průjem nebo nevolnost, což může vést až ke vzniku žaludečních vředů.
Žaludek je součástí trávicí soustavy. Za úkol má potravu rozmělnit, chemicky natrávit a dobře promíchat, než se přesune dále do střev. Žaludek má podobu svalového vaku a je uložený mezi slezinou a játry v břišní dutině. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla. Na snídani je třeba volit potraviny, které žaludek zbytečně nezatěžují, říká lékařka Garima Arora.
Rajčata, černá káva, citrusy
Když budete jít na prázdný žaludek rajčata, povede to ke zvýšení množství žaludeční kyseliny, protože rajčata obsahují tanin neboli třísloviny. Může to vést až ke vzniku vředů. Nalačno není dobré pít kávu, která také zvyšuje kyselost v žaludku. Bezprostředně po jídle vypitá černá káva snižuje vstřebávání vápníku a železa z jídla. Lepší je kávu si dát až dvě hodiny po jídle.
Sycené a sladké nápoje, jogurt
Máte-li po ránu žízeň, nedávejte si sycené nápoje, ale raději obyčejnou vodu bez bublinek. Třeba z vodovodu. Sycené nápoje poškozují žaludeční výstelku, což snižuje přívod krve. Sladké nápoje nalačno zase rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, což povede k tomu, že budete mít brzy hlad. Vhodnější je napít se jich až po jídle. Kupodivu dobrý na prázdný žaludek není ani jogurt, protože koncentrovaná žaludeční kyselina ničí probiotika v jogurtu.
Co je doporučované jíst nalačno
Ideální je na prázdný žaludek pojíst vejce, protože snižují pak celkový příjem energie, která je během dne přijatá. Totéž platí o ovesných vločkách, ořechách, mandlích, které normalizují kyselost v žaludku. Pohanka zlepšuje trávení, je na snídani proto vhodná. Polenta reguluje střevní mikroflóru a na prázdný žaludek je dobře snášena. Z ovoce si lze nalačno dopřát borůvky, meloun. Sladit je vhodné medem.
Zdroj: NDTV