Do zdravého jídelníčku patří zásadotvorné potraviny – které to jsou?

Už jste se patrně setkali s tématy detoxikace, překyselení organismu, stres a pojmy – kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny. Různé druhy onemocnění vznikají právě z důvodu konzumace kyselinotvorných potravin, nedostatku pohybu, málo čerstvého vzduchu, hodně stresu a únavy. Největší vliv na naše tělo má právě příjem potravy, kterou bezmyšlenkovitě konzumujeme a nepřemýšlíme, jaký dopad mohou mít ty či ony potraviny na naše zdraví.

Strava běžného občana ČR se skládá převážně z masa, uzenin, mléčných výrobků, luštěnin, ovoce, zeleniny a pečiva. Zkrátka potravin, které jsou typické pro překyselení organismu. Přitom stačí tak málo. Přemýšlet o jídle a zařadit více zásadotvorných potravin, které minimalizují škody páchané kyselinotvornými potravinami. Díky tomu se budete cítit lépe a vaše tělo vám za odkyselení poděkuje.

Kyselinotvorné potraviny

Do této kategorie patří alkohol, káva, cukr, bílá mouka, mléčné výrobky, luštěniny, uzeniny, ryby, ocet, rychlé občerstvení. Většinou jde o rafinované a živočišné produkty, až na nějaké výjimky. Jmenované potraviny mají pH menší než 7.0 a mělo by se jich konzumovat méně tj. 40 % příjmu denní stravy.

Zásadotvorné potraviny

Zásadité potraviny zahrnují většinu zeleniny, některé druhy ovoce, fermentované potraviny (kysané mléčné výrobky), celozrnné potraviny. Jedná se o potraviny mající vyšší pH než 7.0 a jejich denní příjem by měl činit 60 % příjmu denní stravy. Ovšem je-li někdo nemocen, měl by jejich denní příjem zvýšit na 80 %. A proč vůbec zásadité potraviny konzumovat? Brání totiž vzniku řadě nemocí včetně rakoviny. Nejspíš vás zajímá, které potraviny konkrétně patří do tohoto seznamu.

Jsou to: citron, grapefruit, banány, mango, cibule, špenát, třešně, med, švestky, broskve, maliny, ostružiny, ananas, avokádo, borůvky, rajčata, mrkev, lilek, zelí, kukuřice, houby, hrášek, mladý ječmen, tofu, olivy, kaštany, quinoa, jáhly, divoká rýže, sojové mléko, kozí mléko, zázvor, rýžový sirup, javorový sirup, meloun, kiwi, datle, fíky, červená řepa, hrušky, jablka, rozinky, hlávkový salát, lněný olej, olivový olej, naklíčené luštěniny a obiloviny, semínka, zelený čaj, květák, mandle, karob, cuketa, zelené fazolky, sladké brambory, celer, jogurt, kefír a další. Přičemž míra zásadotvornosti se liší. Některé jsou zásadité méně a jiné více. Tak či onak pro své zdraví uděláte nejlépe, budete-li zásadotvorné potraviny konzumovat co nejvíce.

Obrázek: pixabay.com