Jitrocel nabízí řadu zdravotních benefitů a využití. Pomáhá i při průjmu a zácpě

Fotografie: Violetcabra / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Jitrocel nabízí sám o sobě řadu zajímavých zdravotních benefitů pro lidské zdraví. Stačí ho začít užívat pravidelně a správným způsobem.

Jitrocel je tradiční léčivá bylina, která se již stovky let využívá v tradiční medicíně. Svou oblibu si získal především pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky, díky kterým nabízí řadu zajímavých zdravotních benefitů. Skvěle například podle lékařky Miho Hatanaka podporuje dýchací cesty a pomáhá při kašli, podporuje trávení a zlepšuje regeneraci při poranění pokožky. Využít ho přitom můžete ve formě horkého nálevu.

Zdravotní benefity jitrocele

Tato účinná bylinka se osvědčila především při podpoře dýchacích cest. Skvěle proto pomáhá například při kašli, zahlenění, nachlazení, zánětech průdušek a astmatu. Díky protizánětlivým a antibakteriálním účinkům poté dokáže pomoci při zánětech v krku, dutinách, ústní dutině i močových cestách a zmírnit dokáže také rány, štípance, spáleniny a ekzémy na pokožce, uvádí čínští odborníci. V takovém případě stačí položit na postižená místa na pokožce čerstvý list.

Dále jitrocel rovněž disponuje detoxikačními účinky a skvěle podporuje trávicí trakt. Podle studií dokáže také pomoci při žaludečních potížích, průjmu a zácpě a pomáhá udržovat střevní mikroflóru v rovnováze. Díky obsahu flavonoidů, vitamínu C a dalších antioxidantů poté přispívá ke zvýšení obranyschopnosti těla a podpoře imunitního systému. Z dlouhodobého hlediska vás proto dokáže ochránit před běžnými onemocněními, jako je chřipka.

Vepřové sádlo má i přes předsudky mnoho benefitů. Podporuje i zdraví srdce a trávení

Fotografie: Depositphotos

A jak jitrocel užívat? Můžete si připravit nálev ze sušených listů. Stačí sušené listy zalít horkou vodou a nechat je louhovat alespoň 10 minut. Připravit si z něj můžete rovněž sirup, kdy se bylinka prokládá cukrem nebo medem. V tomto případě účinkuje nejlépe po jedné polévkové lžíci třikrát denně. Pozor by si před ním nicméně měli dávat diabetici a těhotné ženy. Nepřehánějte to také z jeho množstvím, mohl by podráždit vaše zažívání. Na Zdravém Stravování jsme také psali o příznacích onemocnění slinivky břišní.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]