O očích se říká, že jsou oknem do duše člověka. Něco pravdy na tom určitě bude. Kromě toho je na očích možné poznat některé potíže se zdravím.
Oči mohou být hnědé jako čokoláda, modré jako pomněnky. Jejich barva bývá i šedá nebo vzácněji zelená. Podle barvy lze prý poznat charakter člověka. Více než to ale oči umějí prozradit případné zdravotní problémy. Pojďme se podívat na to, které to jsou. Více prozradila lékařka Whitney Seltman.
1) Ječné zrno
Zánět mazových žláz v očním víčku způsobený bakteriemi se nazývá ječné zrno. Bývá malé, ale bolestivé. Neléčená infekce trvá asi 7 až 10 dní, přičemž nezůstávají většinou žádné trvalé následky. Pokud po 10 dnech nedojde k ústupu zánětu, je vhodné navštívit praktického lékaře, který navrhne vhodnou léčbu.
2) Prořídnutí obočí
S přibývajícím věkem člověk na sobě může pozorovat ztenčování obočí. Na vině může být i stres nebo nedostatek živin, takže tímto problémem trpí i mladší ročníky. Obočí však může vypadávat i kvůli hypotyreóze, tedy snížení funkci štítné žlázy. Jestliže na sobě pozorujete zvýšené padání obočí, oplatí se jít se poradit s lékařem a nechat si vyšetřit štítnou žlázu.
3) Syndrom suchého oka
Hodiny před počítačem nebo u mobilu na zdraví ještě nikomu nepřidaly. Je to obraz současné doby, která si bez této techniky již nedokáže představit fungování. Bohužel čas strávený před monitorem se může negativně podepsat na očích, kdy dochází k jejich pálení, svědění až k rozmazanému vidění. Syndrom suchého oka je vhodné konzultovat s lékařem.
4) Gravesova-Basedowova nemoc
Jedná se o autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které doprovází její zvýšená činnost. Příznakem bývá vytvoření strumy, tedy zvětšení štítné žlázy. Zároveň se nemoc může podepsat na vzhledu očí, které jsou výrazně vystouplé z očních jamek. Nemoc provází váhový úbytek, třes, zvýšené pocení, nervozita nebo úzkost.
5) Nažloutlé bělmo očí
Žlutá barva očního bělma neboli žloutenka vám při pohledu do zrcadla neunikne. Jedná se o příznak špatné funkce jater, žlučníku nebo žlučovodu, kdy dochází ke zvýšené koncentraci žlutého žlučového barviva bilirubinu v krevní plazmě. Na vině tedy může být virový zánět jater, hepatitida. I žlutá zimnice se tímto symptomem projevuje. Při zežloutnutí bělma je proto vhodná návštěva lékaře.
6) Mlhavé vidění u diabetiků
Osoby trpící diabetem mellitus musí být velmi opatrní na své oči, respektive nervy v sítnici. Vlivem vysoké hladiny krevního cukru může docházet k jejich poškození a ke vzniku diabetické retinopatie. Příznakem bývá zastřené a mlhavé vidění. Vzhledem k tomu, že se jedná o vážné onemocnění, které vede až ke ztrátě zraku, je na místě při uvedených potížích kontaktovat očního lékaře.
Zdroj: WebMD, Healthline