Vzhled a stav jazyka může prozradit mnohé o lidském zdraví. Pokud jste si na sobě všimli jakýchkoli změn, rozhodně je neignorujte.
Jazyk je sice malý, ale zato velmi důležitý smyslový orgán, který dokáže vypovědět mnohé o vašem celkovém zdraví. Pokud jste si tedy na svém jazyku všimli jakýchkoli změn, rozhodně to neignorujte a co nejrychleji se poraďte se svým praktickým lékařem. Jak totiž uvádí lékařka Elaine K. Luo, v krajních případech by se mohlo jednat o rakovinu či příznak jiných obávaných onemocnění. Obzvláště na pozoru je dobré být před hnědou barvou.
Změna barvy jazyka jako ukazatel lidského zdraví
Ačkoli se vzhled jazyka u jednotlivců většinou liší, typicky by měl mít dle Healthline růžovou barvu a tenký bílý povlak na povrchu. Pozorovat na něm můžete také papily, které pomáhají lépe rozpoznávat chutě a vstřebávat potřebné živiny. Pokud však dojde k jakékoli změně, může jít o zdravotní problém. Při přetrvávajícím zbarvení raději vyhledejte praktického lékaře. Pozor je podle Healthline potřeba si dát především na následující barvy:
- Červený jazyk: naznačuje často nedostatek vitamínu B, stejně jako přítomnost spály, ekzému, Kawasakiho choroby.
- Fialový jazyk: může odkazovat na srdeční problémy a špatný celkový krevní oběh (často pak také značí Kawasakiho chorobu).
- Modrý jazyk: může být známkou špatné cirkulace kyslíku v krvi, například v důsledku plicních problémů nebo onemocnění ledvin.
- Žlutý jazyk: nejčastěji se objevuje v důsledku kouření a žvýkání tabáku, ale může značit i žloutenku nebo psoriázu.
- Šedý jazyk: častá známka zažívacích potíží nebo peptických vředů.
- Bílý jazyk: obvykle jej způsobují plísňové infekce nebo afty a někdy může být předzvěstí rakoviny.
- Hnědý jazyk: obvykle se jedná o neškodný problém, který se objevuje v důsledku toho, co pijete a jíte (včetně kouření cigaret). Pokud však příznak přetrvává, mohlo by se jednat o známku rakoviny.
Barva moči může varovat před zdravotními problémy. Poukáže i na onemocnění jater a ledvin
Váš jazyk se také může zbarvit do černa, což vás jistě v první chvíli vyděsí. Dentistka Jennifer Archibald však vysvětluje, že ve většině případů nejde o závažný příznak. Nejčastěji se toto zbarvení objevuje v důsledku přítomnosti bakterií či nesprávné ústní hygieny. Vzácněji může jít o varování před diabetem. Na ZdravémStravování jsme také psali, o čem vypovídá barva ušního mazu.