
Spaní s mokrými vlasy je spojeno s řadou nepříjemností, a to především pro ženy s delšími vlasy. Raději se mu vyhněte.
Spaní s mokrými vlasy je poměrně častý, ale zato nebezpečný návyk, který může mít hned několik negativních dopadů na vaše zdraví. Zejména u žen může podle lékaře Gerharda Whitwortha v takovém případě dojít k růstu bakterií a plísní, podráždění pokožky hlavy nebo zničení účesu. Ještě než tedy ulehnete do postele, vždy se ujistěte, že jsou vaše vlasy suché, a nevystavujete se tak zbytečným rizikům.
Rizika spánku s mokrými vlasy
Pokud pravidelně spíte s mokrými vlasy, pak vystavujete jednotlivé pramínky riziku poškození, neboť jsou v tomto případě náchylnější vůči lámání. Jakmile se budou třít o polštář, dojde snáze k jejich oslabení a vzniku roztřepených konečků. Ještě horší je poté chodit spát s vlasy svázanými do copu nebo drdolu, pokud jsou ještě mokré. Dále také může v důsledku přítomnosti vody ve vlasech docházet k hromadění vlhkosti na polštáři a prádle.
Tím vytváříte ideální prostředí pro růst mikroorganismů, jako jsou bakterie a plísně, což vede k nepříjemnému zápachu. Kromě toho v důsledku jejich styku s pokožkou dochází k podráždění kůže a vyššímu riziku infekce po celém těle. Přetrvávající vlhkost na pokožce hlavy může dle webu Healthline přispět k rozvoji lupů a zánětlivých stavů, jako je například dermatitida. Vždy je proto lepší před ulehnutím do postele vlasy důkladně vysušit.
Elixír mládí našich babiček: Lékaři moc dobře vědí, proč tento zázrak jedly po kilech
Abyste riziko jakýchkoli problémů minimalizovali úplně, pravidelně měňte své povlečení, čímž předejte hromadění bakterií a plísní. Ložnici také důkladně větrejte, čímž snížíte vlhkost místnosti. V neposlední řadě se pokuste chodit spát s volnými účesy, tedy například ne příliš utáhnutým copem, který zamezí nadměrným tahům za vlasové kořínky. Na Zdravém Stravování jsme také přinesli tipy na správnou domácí péči o vlasy.