Zdravotní stav většiny občanů Česka není podle odborníků v současné době nejlepší. Lidem by přitom mohla pomoci obyčejná prevence před nemocemi.
Podle odborníků je zdravotní stav obyvatel České republiky horší než v případě sousedních zemí – a to i přes to, že délka života v průměru neustále roste. Bohužel však čas navíc lidé většinou stráví nemocní a s významně zhoršenou kvalitou života, což se odráží nejen na jejich zdraví, ale také finančních odvodech. Naštěstí však existuje jeden velmi užitečný faktor, jak se můžete před potenciálními problémy ochránit, a to prevence. Abyste ovšem získali maximální účinek, je vhodné začít co nejdříve.
Češi mají v průměru špatný zdravotní stav
Podle posledních výzkumů je zdravotní stav obyvatel České republiky v průměru horší, než je tomu ve většině zemí v Evropě. Právě kvůli tomuto faktoru však většina lidí přichází o dlouhé roky života a je více náchylnější ke vzniku nebezpečných onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu nebo obezita. Mnoho lékařských korporací proto chce připravit novou publikaci Prevence – praktický návod na zlepšení zdravotního stavu a podporu ekonomického růstu, která bude mít za úkol zvýšit povědomí o prevenci ve společnosti.
„Jako lékař a ekonom vnímám stav investic do prevence a jeho následky na celou společnost jako dlouhodobě neudržitelné. V čase, kdy se řeší důchodová reforma, tedy jak dlouho budou lidé schopni a ochotni pracovat, získává téma zdravotního stavu obyvatel ještě vyšší důležitost. Promyšlené investice do prevence mají jasnou ekonomickou návratnost. A naopak, nezačneme-li dnes konat, celý systém se může v budoucnu stát neudržitelným,“ varuje odborník.
Zlepšení zdravotního stavu může mít vliv na ekonomiku
Důvodem k obavám je především skutečnost, že pokud budou lidé muset utrácet peníze za sociální služby a lékařskou péči v důsledku špatného zdravotního stavu, může to mít velký vliv na českou ekonomiku. Podle odborníků je proto velmi důležité, aby byli lidé schopni starat se o své zdraví a museli vyhledávat pomoc až ve chvíli, kdy se jejich tělo v důsledku nemoci dožaduje záchrany. To by měli brát na vědomí především starší obyvatelé, kteří jsou mnohem náchylnější k rozvoji různých problémů.
Zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva by mimo jiné mohlo mít velmi pozitivní vliv na ekonomiku státu. Pokud je totiž člověk zdravý, je mnohem schopnější a má více ochoty pracovat déle a produktivněji, což je prospěšné pro zaměstnavatele a celkově mnoho aspektů finančního systému. „Dnes ale do prevence investujeme pouhý zlomek toho, co do léčby. Přitom významná část preventivních programů dokáže být nákladově efektivnější než léčba. Slyšíme na tyto rady odborníků a chceme se jimi velmi intenzivně zabývat,“ potvrdil náměstek ministra zdravotnictví.
Primární prevence
Co se týče podpory zdraví, jde zejména o zvýšení zdravotní gramotnosti, kterou v současné době ovládá pouze 32 % Čechů, vyšší zdanění zdraví škodlivých látek a ekonomickou motivaci občanů ke zdravému životnímu stylu – klíčovou roli hrají podle odborníků školy, zaměstnavatelé a regionální samospráva. Stejně tak důležité by však mělo být zvýšení účasti dospělých na preventivních prohlídkách u praktických lékařů, kterou absolvuje pouze třetina Čechů.
Zdroj: Státní zdravotní ústav