Lněná semínka byla uznána jako superpotravina pro své příznivé účinky na ochranu zdraví. Většina z nás si je však spojuje pouze se zdravým zažíváním. Tvrdí se o nich, že fungují jako kartáč střev. Jenže ony toho ve skutečnosti dokáží mnohem více. Přinášíme vám seznam zdravotních přínosů konzumace lněných semínek.
Vhodné pro diabetiky
Lněná semínka jsou známá svými účinky na krevní cukr, což z nch činí potenciálně užitečný nástroj pro diabetiky. Když diabetičtí pacienti užívali lžíci mletých lněných semen denně po dobu jednoho měsíce, došlo k významnému poklesu hladiny cholesterolu, hladin cukru v krvi, triglyceridů a hladiny A1C. Lněná semena mohou také zlepšit citlivost na inzulín u lidí trpících nesnášenlivostí glukózy. Po 12 týdnech konzumace lněných semínek zaznamenala jedna studie malý, ale významný pokles inzulínové rezistence.
Snižují riziko rakoviny
Lignany jsou rostlinné sloučeniny, které obsahují estrogenové a antioxidační vlastnosti, což může pomoci snížit riziko rakoviny a zlepšit celkové zdraví. Lněná semena obsahují až 800krát více lignanů ve srovnání s jinými rostlinnými potravinami. Observační studie ukázaly, že ti, kteří konzumují lněná semena, mají nižší riziko rakoviny prsu, zejména ženy po menopauze. Podle kanadské studie, která zahrnovala více než 6 000 žen, je rovněž u těch, které konzumují lněná semena, pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu o 18% nižší.
Muži mohou také těžit z konzumace lněných semen. U mužů, kterým bylo podáváno 30 gramů lněných semen denně při nízkotučné dietě, prokázali snížené hladiny markeru rakoviny prostaty.
Ve studiích na zvířatech a laboratořích se také ukázalo, že lněná semena mají potenciál zabránit rakovině kůže a tlustého střeva. K potvrzení toho je však zapotřebí dalšího výzkumu. Zatím se však ukazuje, že lněná semena jsou potenciálně cenným jídlem při prevenci různých druhů rakoviny.
Regulují krevní tlak
Studie, která byla publikována v Clinical Nutrition v roce 2016 prohlašovala, že lněná semínka mohou vést k významnému snížení diastolického a systolického krevního tlaku. Samozřejmě, že při těchto studiích nejde o krátkodobou konzumaci semínek, kdy si člověk ráno nasype lžičku semínek do kaše. Většinou jde o pravidelnou a dlouhodobou konzumaci. Zatímco lněný olej může mít požadovaný účinek na diastolický krevní tlak, neovlivňuje systolický krevní tlak. Lignanové extrakty jej také neovlivnily. Pokud tedy zacílíte na svůj celkový krevní tlak, může být vaší nejlepší volbou konzumace lněných semínek.
Pomáhají při hubnutí
Studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of Nutrition, uvádí, že lněná semínka a vlašské ořechy mohou zlepšit obezitu a podpořit hubnutí. Protože lněná semínka jsou plná zdravé vlákniny a tuků. Pomáhají tedy déle s pocitem sytosti. To znamená, že budete ve finále přijímat celkově méně kalorií, což může vést k hubnutí. Tuky ALA mohou také pomoci s hormonální rovnováhou a zmírnit zánět. Zanícené tělo má totiž tendenci držet se nadváhy. U nadváhy je také běžné bojovat s trávicími problémy, jako je nadýmání a zácpa, pokud konzumujete nezdravou stravu. V rámci plánu na hubnutí můžete denně přidat několik lžiček mletých semínek do salátu, polévky nebo smoothies.
Zabraňují návalům horka
Studie z roku 2005 s 30 ženami naznačila, že konzumace lněných semen (40 gramů denně) může pomoci snížit výskyt nebo závažnost návalů horka u žen, které během menopauzy nepoužívají terapii estrogeny.
Studie 188 žen, která byla zveřejněna v časopise Menopause, uvedla, že denní příjem 40 gramů lněného semene, což představuje 400 mcg lignanů, pomohlo zlepšit příznaky návalů horka přibližně o polovinu. Rozdrcená lněná semínka byla ženám přidávána do cereálií, pečiva, jogurtu, salátů, polévek nebo nápojů.