Není to tak dávno, kdy si většina z nás myslela, že mléko je bílá tekutina, pocházející výhradně z krávy. V dnešní době je však na trhu široký výběr „mléka“, který nemá nic společného se zvířaty. V podstatě ani tak o mléko nejde. Ale je možné touto bílou tekutinou klasické mléko nahradit, aniž by tato bílá voda postrádala zdravotní bonusy. Zájem spotřebitelů o rostlinné mléko je rok od roku vyšší a v současné době mu dává přednost 61% spotřebitelů.
Díky své zaměnitelnosti s kravským mlékem v mnoha recepturách a potravinových přípravcích, vysokým obsahem živin a jejich často nízkým obsahem kalorií a sacharidů je snadné pochopit, proč je rostlinné mléko tak oblíbené.
Zde je pohled na výhody několika populárních rostlinných a ořechových mlék – a překvapivě snadný proces tvorby vlastního.
Kravské vs. rostlinné mléko
Pokud vám zdravotní stav umožňuje konzumovat kravské mléko (nemáte alergii či jiné omezení) určitě není nutné přeskočit mléko pro zvířata. Mléko od krav, koz a ovcí nabízí řadu nutričních výhod. Kromě dobře známého obsahu vápníku je mléko často obohaceno vitamínem D, který pomáhá udržovat zdravé kosti a podporuje imunitní systém. Nabízí také značnou dávku draslíku plus dostatek bílkovin – cca osm gramů na šálek.
Přesto můžete obohatit svůj jídelníček a pitný režim o rostlinná mléka. Zvlášť, pokud snižujete množství tuku či sacharidů ve stravě. Jsou výtečným zpestřením a hodí se i do redukčních jídelníčků.
Rostlinná mléka neobsahují nasycené tuky. Vzhledem k tomu, že odborníci stále zkoumají vazbu mezi nasycenými tuky a srdečními chorobami, může to být moudrý krok pro ty, kteří mají kardiovaskulární problémy. Dobrou volbou je mléko mandlové, kešu nebo konopné. Nemusíte úplně vyřadit kravské mléko, ale z větší části ho nahradit.
Na stranu druhou v rostlinném mléce nenajdete tolik bílkovin, jako v mléce živočišného původu (nejčastěji kravské mléko). Tudíž je dobré mléka buďto střídat nebo najít jiný druh potraviny, abyste doplnili bílkoviny.
Na obhajobu rostlinného mléka, to zase obsahuje něco, co živočišné mléko postrádá. Je to vláknina. Až dva gramy na šálek v závislost na druhu mléka. Závěrem je tedy nutné říci, že oba typy jsou zdraví prospěšné a vyplatí se mít je ve své stravě, pokud vyloženě nemáte zdravotní omezení. Ať už na mléko kravské nebo na ořechy, protože mnoho rostlinných mlék pochází právě z ořechů. Nicméně použít lze i mléko ze semen (konopné mléko, makové), rýže (rýžové mléko), ovesné, atd.
Výhody rostlinných mlék
-
Neobsahují nasycené tuky
-
Mají méně kalorií
-
Obsahují vlákninu
-
Nachází se v nich množství vitamínů, minerálů, antioxidantů
-
Můžete si je ochutit vanilkou, medem, datlemi a přidat i mořskou řasu, čímž se zvýší obsah minerálů
-
Obsahují dle typu mléka omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (konopné mléko)
Příklady rostlinných mlék
-
Kokosové mléko
-
Konopné mléko
-
Makové mléko
-
Pohankové mléko
-
Hrachové mléko
-
Sójové mléko
-
Kešu mléko
-
Mandlové mléko
-
Ovesné mléko
-
Rýžové mléko
-
Mix ořechů nebo mix semen
-
A další…
Jak mléko vyrobit doma
Většinu surovin stačí opláchnout a po určitou dobu namáčet, pak rozmixovat a případně dle chuťových preferencí dochutit/dosladit. Mléko se následně několikrát přefiltruje přes sítko nebo plátno, až zůstane čistá bílá tekutina, připomínající mléko. V lednici skladujeme v uzavřené skleněné nádobě maximálně 3 dny.
Z domácího mléka lze vyrobit i kysaný nápoj, jogurt (s použitím probiotických kultur) a použít do vaření, pečení, do smoothie, koktejlů. Většinou se ořechy namáčí 4 až 8 hodin. Jen kešu ořechy stačí namáčet 20 minut a mléko se nemusí cedit. Proto je z pohledu rychlé a snadné přípravy velmi oblíbené právě kešu mléko.
Velmi rychle připravíte i ovesné mléko – ovesné vločky namočte na 15 minut a poté rozmixujte – dolijte převařenou, vystydlou vodu dle potřeby. Hustší mléko poslouží i jako ovesná smetana. Rychlou přípravu umožňuje i mléko kokosové, kde lze použít strouhaný kokos. Kokos namáčejte 15 až 20 minut a rozmixujte v teplejší (ne horké vodě). Ovesné i kokosové mléko je potřeba přecedit přes sítko či plátno. Výtečně chutná i mix ovesných vloček a kokosu.
A co s tím, co zůstane z výroby mléka? Vyždímanou drť z ořechů či semínek použijte klidně do těsta na buchtu, sušenky nebo do polévky, pomazánky apod. Můžete dát i zamrazit a použít příště.
Obrázky: pixabay.com, naturalcomfortkitchen.com