Vitamín D je důležitý vitamín, který je potřeba doplňovat pro zdravý vývoj kostí a silnou imunitu. Tělo si jej, jako jeden z mála, dokáže vyrobit s pomocí slunečního záření, ale podle odborníků 80 % populace trpí jeho nedostatkem. Lze jej však doplnit pomocí vhodné stravy.
Sluneční vitamín, to je vitamín D, který lidské tělo dokáže vlivem slunečního záření syntetizovat. Díky tomu dochází k posílení obranyschopnosti organismu i správnému vývoji kostí, zubů a svalů, protože zajišťuje vstřebávání vápníku a fosforu. Přispívá také ke správnému fungování mozku a srdce a podílí se na procesu dělení buněk. V poslední době vědci současně upozorňují, že nízká hladina vitamínu D v těle stojí za spánkovými poruchami. Většina obyvatel světa včetně České republiky ale trpí jeho nedostatkem. Jak doplnit tento potřebný vitamín pomocí stravy?
Losos
Základem pro narovnání hladiny vitamínu D v těle je zdravá strava a pobyt na slunci. Dále jsou vhodné mořské ryby, především atlantický losos, který je zřejmě největším zdrojem vitamínu D vůbec. U tohoto typu ryby je důležité místo výlovu, volně žijící lososi obsahují ve 100 gramech 124 % denní dávky vitamínu D, zatímco chovní lososi pouze 34 %.
Sleď
Dalším významným zdrojem vitamínu D je opět ryba, a to sleď. Vitamín D je obsažen v běžně připravovaných, ale také nakládaných, solených nebo uzených sledích. Čerstvý sleď obsahuje ve 100 gramech 27 % denní dávky vitamínu D, u nakládaných je tomu jen 14 %.
Další mořské ryby
Také další mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu a vitamínu D, především je vhodná konzumace sardinek, makrel, mořské štiky nebo štikozubce. U oblíbeného konzervovaného tuňáka je ve 100 gramech 34 % denní dávky vitamínu D a obsahuje také vitamín K. U mořských ryb platí, že čím jsou tučnější, tím obsahují tohoto potřebného vitamínu více.
Rybí olej z tresčích jater
Kromě mořských ryb je výborný zdroj vitamínu D rybí olej z tresčích jater, v jedné lžičce se skrývá 150 % denní dávky. Pro ty, co nemilují rybí zápach jsou variantou kapsle s rybím olejem.
Žloutek
Dalším zdrojem tohoto důležitého vitamínu je vaječný žloutek, který obsahuje asi 5 % denní dávky.
Lesní houby
Také houby obsahují vitamín D, protože jsou schopny jej syntetizovat ze slunečního nebo umělého ultrafialového záření. Ve 100 gramech lesních hub se ukrývá 280 % denní dávky. Houby jsou současně čistě rostlinným zdrojem vitamínu D.
Hovězí játra
Neméně prospěšná jsou tepelně upravená hovězí játra obsahující 5 % denní dávky vitamínu D, obsahují však vyšší množství cholesterolu.
Tofu sýr a mléko
Jak mohou doplnit vitamín D vegetariáni? Především konzumací tofu sýra a pitím mléka. U tofu je ve 100 gramech 120 % denního příjmu vitamínu D a v jedné velké sklenici mléka 22 %.
Zdroj: Healthline