Každému z vás se již určitě stalo, že nechal pytel brambor v komoře déle, než by měl. Rozhodně byste tyto brambory neměli jíst, potvrzuje lékařka Natalie Olsen.
Mnoho lidí předpokládá, že pokud z brambor odstraní škrabkou nebo nožem měkká místa a klíčky, mohou se normálně sníst. Ale bohužel tomu tak není, tyto brambory byste měli ihned vyhodit. Odborníci totiž tvrdí, že sníst takové brambory je velmi nebezpečné, i když jste všechny nedokonalosti odstranili. A co vy, vyhazujete rovnou takové brambory?
Pokud jsou na bramboru zelené fleky, nejezte ho
Možná si myslíte, že když jednoduše odříznete všechna zelená místa, můžete brambor bezpečně sníst. Brambor se ale zazelená, když začne produkovat chlorofyl, což je přirozený proces. Když ale tuto barvu zpozorujete, znamená to, že brambory začaly produkovat také solanin, který je velice nebezpečný pro lidské zdraví.
Stačí jediný brambor a je zle
Hladiny solaninu jsou v bramborech velice vysoké. Jejich oloupání sice pomůže tento toxin snížit, ale rozhodně ho z nich úplně neodstraní. Více než 70 % totiž zůstane v nich.
Není zcela jasné, kolik solaninu je potřeba k otravě, protože odborníci nemohli tuto věc vyzkoušet na lidech. Je opravdu důležité udržovat brambory se zelenými skvrnami daleko od dětí a nemocných lidí.
Příznaky otravy solaninem
Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků otravy solaninem, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Mezi běžné příznaky patří horečka, bolest hlavy a břicha, průjem, nižší tělesná teplota, nižší puls a zpomalené dýchání. Jestliže se u vás některý z těchto příznaků objevil, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Mírné příznaky mohou odeznít do 24 hodin, ale už byly zaznamenány i vážnější účinky této otravy. Mezi ně patří ochrnutí, křeče, dýchací problémy, kóma, a dokonce i smrt. Zaměřte se také na to, jak brambory skladujete. Měly by být na tmavém místě, například ve sklepě, kde je zima.
Zdroj: Healthline