Téměř každá třetí žena má problémy s hormony a štítnou žlázou. To je důvod, proč vám dnes představíme jednoduchý trik, který vám umožní udržet si hormonální rovnováhu bez léků a cítit se dobře.
Jedním ze symptomů onemocnění štítné žlázy je nervozita, podrážděnost a deprese. Proto je používání vajec jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit zdraví štítné žlázy. Význam fungování štítné žlázy nelze podceňovat: žláza je zodpovědná za stav nervové soustavy a psychiky, kardiovaskulárního systému, gastrointestinálního traktu, reprodukčního a pohybového aparátu. Pokud štítná žláza nefunguje správně, začínají vážné zdravotní problémy. Nejčastěji tímto zdravotním problémem trpí ženy po 40 letech.
Dva hlavní hormony štítné žlázy, trijodthyronin (T3) a tyroxin (T4), jsou složeny z tyrosinu a jodu. T3 je biologicky aktivní hormon, zatímco T4 zůstává neaktivní, dokud není převeden na T3. Štítná žláza produkuje další hormon, kalcitonin, který udržuje normální hladiny vápníku, aktivuje metabolismus minerálů, zachovává integritu kostní tkáně a urychluje jejich regeneraci.
Pokud je koncentrace tohoto hormonu v krvi vyšší než přijatelná hodnota, znamená to onkologické problémy štítné žlázy, plic, prostaty, prsu, anémie a hyperplazie. Časné příznaky onemocnění štítné žlázy jsou téměř nenápadné, takže diagnóza první fáze není možná. To je důvod, proč je důležité se starat o zdraví štítné žlázy předem – volbou optimální stravy.
b
Výhody žloutku pro štítnou žlázu
Stejně jako každý jiný orgán v našem těle, štítná žláza závisí na pravidelném přísunu živin, které potřebuje k řádnému fungování. Vaječný žloutek je dobrým zdrojem tří nejdůležitějších živin pro štítnou žlázu.
-
Tyrosin – neesenciální aminokyselina. Vzniká z esenciálního fenylalaninu. Fenylalanin je ve stravě obsažen právě ve vejcích, mléce a čokoládě. Tyrosin je recept na dobrou náladu, odstraňuje úzkost a strach, pomáhá v boji se stresem. Není divu, proč jsou všichni lékaři a odborníci na výživu velkými příznivci vajec. Dvě vejce obsahují 0,5 g tyrosinu a 0,7 g fenylalaninu (v denní dávce 1-5 g).
-
Jód – podle Světové zdravotnické organizace je nedostatek jódu jednou z hlavních příčin poruchy rozvoje mozku u dětí. Každý z nás musí přijímat dostatek jódu po celý život, aby štítná žláza produkovala hormony. Vaječný žloutek poskytne tělu 12 μg jódu, což je 8% s denní potřebou 150 μg.
-
Selen – asi 90% hormonů vylučovaných štítnou žlázou se skládá z T4, který se převádí na aktivní hormon T3. To je způsobeno enzymy závislými na selenu. V tomto případě může selen aktivovat hormon v T3 a deaktivovat ho zpět na T4. Proto je selen tak důležitý pro regulaci hormonů štítné žlázy. Vejce poskytne vašemu tělu 16 mcg selenu, což je 29% doporučené denní dávky.
Jak víte, stres je největší problém a hrozba pro všechny. Negativně ovlivňuje i funkci štítné žlázy. Konzumace vajec je účinný způsob, jak její zdraví podpořit.
Obrázky: feelhealthylife.com