Pokud se v souvislosti s onkologickými onemocněními hovoří o ženách, nejčastěji se mluví o rakovině prsu. Ženy ale ohrožují i další typy rakovin, například rakovina tlustého střeva, konečníku či plic, a také nádory na ženských orgánech, zejména na vaječnících a děložním čípku.
Rakovina u žen versus rakovina u mužů
Mnohé studie se zabývaly tím, jestli existují rozdíly z hlediska rizika vzniku rakoviny mezi pohlavími. Obecné výsledky za rok 2018 ve Francii uvádějí, že z hlediska počtu nových případů onkologických onemocnění, se jednalo o padesát čtyři procent mužů a čtyřicet šest procent žen.
Z hlediska meziročního nárůstu, ale došlo u žen o zvýšení počtu nových případů o 1,1 procenta, u mužů jen o 0,1 procenta. Pokud jde o úmrtnost na rakovinu v daném roce, byla vyšší u mužů, padesát sedm procent ku čtyřiceti třem procentům. Obecněji se ale úmrtnost výrazněji snížila u mužů o 1,8 procent než u žen o 0,8 procent.
Nejčastějším onkologickým onemocněním je u žen rakovina prsu, která v roce 2018 dosáhla padesáti osmi tisíc nových případů. Na druhém místě byla rakovina tlustého střeva a konečníku s dvaceti tisíci novými případy, následovala rakovina plic s patnácti tisíci novými případy.
Rakovina děložního čípku a její příznaky
Spouštěčem rakoviny děložního čípku je lidský papilomavirus neboli virus HPV. S těmito viry se během života setká přibližně osmdesáti procent sexuálně aktivních lidí a většinou je bez problémů zničí náš imunitní systém.
V případě, že se ale infekce rozvine, může vzniknout závažný problém, zejména pokud žena pravidelně nechodí na gynekologické prohlídky. Infekce totiž bývá několik dlouhých let bez příznaků, udává se dokonce, že rakovina děložního čípku vzniká průměrně až po patnácti letech od prvotní infekce.
Jedním z hlavních příznaků, který se nevyplatí podceňovat, je časté a nadměrné močení. Dalšími signály mohou být bradavice v okolí genitálií či krvácení mimo menstruační cyklus. Stejně jako další typy nádorových onemocnění se rovněž rakovina děložního čípku často projeví i úbytkem hmotnosti.
Pozitivní je skutečnost, že již v počátečních stadiích lze rakovinu děložního čípku odhalit pravidelnými gynekologickými prohlídkami, kdy lékař provede cytologické vyšetření. Mladé dívky před zahájením pohlavního života mohou využít také preventivní očkování.
Rakovina tlustého střeva a konečníku a její příznaky
Jak již bylo řečeno, druhou nejčastější rakovinou u žen je po rakovině prsu rakovina tlustého střeva a konečníku. K jejím nejčastějším příznakům, kterým ale bohužel mnoho žen v počátcích nemoci nevěnuje pozornost, patří krev ve stolici, bolest břicha, zažívací problémy, úbytek tělesné váhy a celková únava.
Z hlediska prevence před vznikem tohoto typu rakoviny se doporučuje zejména zdravý životní styl, jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, omezení konzumace sladkých a slaných potravin, červeného masa a alkoholu.