Hluboká žilní trombóza se vyznačuje krevní sraženinou v některé části těla, odkud může putovat do plic nebo mozku. Proto je dobré znát její příznaky.
Hluboká žilní trombóza je vážný zdravotní stav, při němž se vytvoří krevní sraženina v žíle uložené hluboko uvnitř vašeho těla. Krevní sraženina je shluk krve, který přešel do pevného stavu, a obrovským rizikem se stává ve chvíli, kdy se uvolní a může putovat celým vaším tělem. Hluboké žilní krevní sraženiny se obvykle tvoří ve stehně nebo bérci, ale mohou se také vyvinout v jiných částech těla, říká doktor Darragh O’Carroll.
Příznaky hluboké žilní trombózy
Podle serveru Healthline se příznaky trombózy vyskytují pouze u přibližně poloviny lidí s tímto zdravotním stavem. Jiní pacienti mohou být bezpříznakoví. Nicméně i přesto je dobré vědět, na jaké běžné projevy trombózy si dávat pozor, abyste mohli ihned kontaktovat lékaře. Mohou se objevit:
- otok nohy, kotníku nebo chodidla, obvykle na jedné straně,
- křečovité bolesti v postižené končetině, které obvykle začínají v lýtku,
- silná, nevysvětlitelná bolest v chodidle a kotníku,
- oblast kůže, která je teplejší než pokožka v okolí,
- kůže na postižené oblasti zbledne, zčervená nebo zmodrá, v závislosti na odstínu pleti.
Lidé s trombózou horní končetiny nebo krevní sraženinou v paži nemusí pociťovat příznaky, jak uvádí doktor Graham Rogers. Pokud však ano, mezi běžné symptomy trombózy horní končetiny patří:
- bolest krku,
- bolest ramene,
- otok v paži nebo ruce,
- modrá nebo tmavší barva pleti,
- bolest, která se pohybuje z paže do předloktí,
- slabost v ruce.
Krevní sraženinu lze včas podchytit díky typickým příznakům. Patří mezi ně i potíže s chůzí a nevolnost
Riziko plicní embolie
Plicní embolie je stav, při němž krevní sraženina ucpe jednu z krevních cév ve vašich plicích. K tomu dochází, když se sraženina v jiné části vašeho těla (často v noze nebo paži) přesune vašimi žilami do plic. Plicní embolie omezuje průtok krve do plic, snižuje hladinu kyslíku v plicích a zvyšuje krevní tlak v plicních tepnách, jak informuje lékař Raj Dasgupta.
Tento stav je život ohrožující a bez rychlé léčby může plicní embolie způsobit poškození srdce nebo plic, a dokonce i smrt. Přibližně 33 % lidí s plicní embolií zemře dříve, než jim je stanovena diagnóza a léčba. O příznacích plicní embolie jsme již psali na ZdravémStravování.