Křen je kořenová zelenina známá svou ostrou chutí a vůní. Používá se po celém světě již tisíce let, obvykle jako koření, ale také k léčebným účelům.
Tento kořen obsahuje řadu sloučenin, které mohou být zdraví prospěšné, včetně antibakteriálních a protirakovinných účinků. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o křenu, včetně jeho živin, výhod, použití a vedlejších účinků. Více prozradila lékařka Lizzie Streit.
Zázrak jménem křen
Křen má dlouhý bílý kořen a zelené listy. Po rozkrojení kořene dochází díky enzymu k rozkladu sloučeniny zvané sinigrin na hořčičný olej. Tento olej, známý jako allyl isothiokyanát, dodává křenu charakteristický zápach a chuť a může dráždit oči, nos a hrdlo. Kořen se obvykle strouhá a konzervuje v octu, soli a cukru, aby se mohl používat jako koření. Takto připravený křen je známý jako hotový křen. Oblíbená je také křenová omáčka, do které se přidává majonéza nebo zakysaná smetana.
Křen se často zaměňuje s wasabi, dalším ostrým kořením, jež je běžné v japonské kuchyni. Je to proto, že „wasabi“, které dostanete ve většině japonských restaurací, je ve skutečnosti křenová pasta smíchaná se zeleným potravinářským barvivem. Pravé wasabi (Wasabia japonica) pochází z úplně jiné rostliny a má prý zemitou chuť. Navíc má zelenou barvu místo bílé.
Zdravotní účinky křenu
Křen má i v malém množství několik potenciálních zdravotních přínosů. Může mít protirakovinné účinky. Glukosinoláty a isothiokyanáty v této kořenové zelenině mohou chránit před rakovinou tím, že brzdí růst rakovinných buněk a podporují jejich odumírání. Některé křenové sloučeniny, jako například sinigrin, mohou působit také jako antioxidanty a bojovat proti poškození buněk volnými radikály. Tyto reaktivní molekuly mohou při příliš vysoké hladině v těle zvyšovat riziko onemocnění, včetně rakoviny.
Má antibakteriální účinky
Allyl isothiokyanát, olej uvolňovaný při řezání kořene křenu, může mít silné antibakteriální vlastnosti. Studie naznačují, že může bojovat proti řadě nebezpečných bakterií, včetně E. coli, H. pylori a salmonely. Jedna studie na zkumavkách zaznamenala, že isothiokyanáty extrahované z kořene křenu zabily šest typů bakterií v ústní dutině.
Jiná studie na zkumavkách zjistila, že tyto isothiokyanáty zabránily růstu čtyř druhů plísní, které mohou vést k chronickým infekcím nehtů. Isothiokyanáty se mohou vázat na určité enzymy, a bránit tak růstu bakteriálních buněk, ačkoli přesný mechanismus není dobře znám.
Může zlepšit zdraví dýchacích cest
Je známo, že konzumace křenu způsobuje pálení v dutinách, nose a krku. Z tohoto důvodu se často používá ke zmírnění nachlazení a dýchacích potíží. Jedna studie na více než 1 500 lidech zjistila, že doplněk stravy obsahující 80 mg sušeného kořene křenu a 200 mg naťového květu byl při léčbě akutních infekcí dutin a bronchitidy stejně účinný jako tradiční antibiotikum.
Poskytuje řadu živin
Protože se křen obvykle konzumuje v malém množství, je typická porce velmi málo kalorická, ale obsahuje několik minerálních látek a rostlinných sloučenin. Jedna polévková lžíce (15 g) připraveného křenu obsahuje 7 kalorií, méně než 1 gram bílkovin, méně než 1 gram tuku, 2 gramy sacharidů a 0,5 gramů vlákniny. Obsahuje také malé množství vápníku, draslíku, hořčíku, kyseliny listové a dalších mikroživin.
Možné vedlejší účinky konzumace
O možných vedlejších účincích konzumace příliš velkého množství křenu ve stravě nebo jako doplňku stravy jsou k dispozici jen omezené informace. Jelikož je však křen velmi ostrý, je pravděpodobně nejlepší používat ho střídmě. Příliš velké množství tohoto pálivého kořene může podráždit ústa, nos nebo žaludek. Obzvláště může vadit lidem se žaludečními vředy, zažívacími problémy nebo zánětlivým onemocněním střev. Není známo, zda je křen bezpečný pro děti a těhotné nebo kojící ženy.
Zdroj: Healthline