Žloutenku typu C je třeba odhalit dříve, než bude pozdě. Mezi příznaky patří i žloutnutí očí

Fotografie: Freepik

Žloutenka typu C je tichý nepřítel, ale pokud ji odhalíte včas, dá se s ní bojovat a vyléčit se. Neignorujte signály svého těla a myslete na prevenci. 

Žloutenka typu C je virové onemocnění, které dokáže v těle působit roky, aniž byste o ní ve skutečnosti věděli, říká doktorka Michaela Murphy. A právě v tom je její největší zákeřnost. Mnoho lidí o své infekci totiž vůbec neví, dokud se neprojeví vážné zdravotní problémy. Zjistěte, jaké jsou příznaky, jak se přenáší a co dělat, pokud se s ní setkáte.

Co je vlastně žloutenka typu C

Když se řekne žloutenka, většina lidí si představí nemoc jater, která je spojena s užíváním drog nebo nevhodnými návyky. Jenže ve skutečnosti může žloutenka typu C postihnout kohokoliv, aniž by měl jakýkoli zjevný rizikový faktor, uvedla Michaela Murphy. Navíc většina nakažených o své infekci vůbec neví a neexistuje proti ní očkování, což z ní dělá ještě větší hrozbu.

V České republice je dle údajů NZIP ročně odhaleno asi 700 až 1 000 nových případů, přičemž v letech 2020 a 2021 došlo ve statistikách k jistému poklesu, zatímco poté se objevila rekordní čísla. To můžeme částečně vysvětlit tím, že se lidé po pandemii covid-19 začali znovu vracet k lékařům. Bohužel to ale také znamená, že mnoho případů bylo dlouho neodhaleno a infekce v těle mohla postupně ničit játra.

Příznaky leukémie je třeba rozpoznat včas. Patří mezi ně i nadměrné pocení a bolest kostí

Jak se můžete nakazit hepatitidou C

Když se řekne žloutenka C, většinou si lidé vybaví nitrožilní užívání drog, promiskuitní sexuální život apod. Ano, to jsou skutečně rizikové faktory, ale rozhodně ne jediné. Infekce se může objevit i u lidí, kteří nikdy drogy neužívali ani nevedli rizikový životní styl.

Před zavedením testování u dárců krve v roce 1992 se objevovaly i nákazy krevní transfuzí, dnes již toto riziko nehrozí. Stále se ale můžete nakazit například při pedikúře, v tetovacím salonu nebo akupunktuře, pokud používané pomůcky nebyly dostatečně dezinfikovány. Jistým rizikem jsou ale i sdílené předměty jako holicí strojky, uvádí dále NZIP.

Jak poznat, že máte žloutenku C

Tady je kámen úrazu – žloutenka C se většinou dlouho nijak neprojevuje. Virus může v těle tiše působit roky, aniž byste cítili jakékoli varovné signály. Až polovina nakažených o své nemoci neví, dokud jim lékař náhodně neudělá testy krve. Pokud se ale příznaky objeví, mohou dle Healthline zahrnovat:

  • únavu,
  • bolesti kloubů a svalů,
  • žloutnutí kůže a bělma očí,
  • tmavou moč a světlou stolici,
  • nechutenství, nevolnost a bolesti břicha.

Co dělat, pokud máte podezření na nákazu

Nejlepší je nechat si udělat krevní testy. Léčba žloutenky C se v posledních letech výrazně zlepšila. Moderní antivirotika dokážou virus ve většině případů z těla úplně odstranit, uvádí doktor Alan Carter. Čím dříve se nemoc zachytí, tím větší je šance, že se vyhnete vážným komplikacím, jako je cirhóza nebo rakovina jater. Na ZdravémStravování jsme také psali o tom, jaké příznaky vykazuje hromadění toxinů v játrech.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]