Stolice může prozradit mnohé o vašem celkovém zdravotním stavu. Pokud si všimnete, že došlo ke změně její barvy, raději se poraďte s odborníkem.
Pokud jste v poslední době zaznamenali, že má vaše stolice jinou barvu, možná se potýkáte s nebezpečným onemocněním. Podle odbornice Avi Varma se totiž jedná o jeden z nejlepších ukazatelů toho, jak je na tom váš celkový zdravotní stav – je proto důležité, abyste v takovém případě navštívili svého lékaře a poradili se s ním, zda je vše v pořádku. Samozřejmě ne vždy může být příčinou změny barvy vážný problém.
Černá barva stolice
Tmavší až černá stolice může často poukazovat na krvácení v horní části gastrointestinálního traktu. Ačkoli by v takovém případě odpovídala spíše červená barva, krev musí projít ještě zdlouhavým procesem trávení, takže je starší, a proto tmavší. Je však také možné, že se jedná o důsledek konzumace lékořice nebo určitých léků, nicméně pokud by příznak přetrvával, bude dobré se poradit s odborníkem.
Stolice s bílým odstínem
Pokud je stolice příliš bledá nebo má bílý odstín, může to znamenat, že vám chybí v těle dostatek žluči. Jedná se o důležitou trávicí tekutinu, kterou produkují játra a žlučník, takže pokud se s tímto příznakem potýkáte, problém může být právě tam. V některých případech je toto zbarvení také důsledkem konzumace některých léků, zejména těch na průjem.
Červená barva stolice
Jedná se pravděpodobně o tu nejobávanější barvu stolice, která může být varovným signálem před nebezpečným onemocněním, ale také za ní může stát naprostá banalita. Pokud příznak přetrvává, je možné, že ve vašem trávicím traktu dochází ke krvácení, což si žádá okamžitou návštěvu lékaře. V případě, že se však červené zbarvení objevilo poté, co jste konzumovali řepu, brusinky nebo také borůvky, pravděpodobně za ním stojí právě tyto potraviny.
Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci
Žlutá, zapáchající stolice
Páchnoucí nažloutlá stolice je obvykle známkou toho, že konzumujete příliš velké množství tuku. Příčinou však může být také celiakie. Stejně tak za tímto příznakem stavu nazývaného giardiáza, může stát střevní parazit. I v tomto případě pozorujte, zda toto zbarvení přetrvává. Pokud ano, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Na webu Zdravé Stravování jsme také upozorňovali, že častá stolice může souviset s příliš aktivní štítnou žlázou.