Pokud váš jazyk změnil svůj tvar či vzhled, může být na vině řada problémů. Za žádných okolností to ale neignorujte.
Jazyk je svalový orgán v ústech, který úzce souvisí s řadou tělesných procesů. Pokud se tedy váš organismus dostane do problémů, často to lze rozpoznat právě díky změnám jeho vzhledu a tvaru. Jak proto uvádí lékařka Nicole Leigh Aaronson, za žádných okolností je neignorujte a raději se o nich poraďte s odborníkem. Pozor si dejte, zejména když změní barvu a nebo se na jeho povrchu začnou objevovat zvláštní chloupky.
Zvětšený jazyk a jeho otok
Pokud jste si všimli, že se vám zvětšil jazyk, může se jednat o makroglossii. Toto onemocnění je trvalé a bývá dědičné, ovšem může k němu dojít i v důsledku chronických stavů, jako je Downův syndrom nebo Pompeho nemoc. Samotný otok pak může nastat v důsledku alergické reakce či infekce, což je nutné řešit neprodleně s lékařem, radí Elaine K. Luo. V opačném případě by totiž mohlo dojít k vážným problémům s dýcháním.
Ignorovat není dobré ani změnu barvy jazyka. Například jasně růžová znamená často nedostatek železa, kyseliny listové nebo vitamínu B-12 (někdy pak může být na vině také alergie na lepek). Bílý jazyk poté značí špatnou ústní hygienu, kandidovou infekci, nadměrné pití alkoholu a často vzniká i z kouření. A pokud by se na něm objevily červené nebo bílé skvrny, které dlouhou dobu nemizí, může jít dle webu Healthline o rakovinu.
Časté příčiny, které stojí za necitlivostí jazyku: Může jít i o alergii a Raynaudův fenomén
Pozor na chlupatý jazyk
Pokud máte na jazyku jakoby chloupky, může se jednat například o vedlejší účinek léčby antibiotiky, vysvětluje lékařka Alana Biggers. Je ale dobré být na pozoru, protože v krajních případech bývá tento příznak důsledkem HIV nebo abnormálního vývoje papil. Na vině poté může být i konzumace dráždivých látek, jako je káva nebo chilli, a používání ústní vody. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jaké jsou příčiny necitlivosti jazyka.