Nadměrná konzumace soli není zdravá. Naše tělo o tom možná ví mnohem víc, než si sami myslíme. Během našeho života nám totiž samo dává znamení, že naše konzumace soli je nadměrná.
Sůl je velmi oblíbeným dochucovadlem, které používáme skoro do každého pokrmu. Jeho konzumace by se ale neměla přehánět, protože může mít negativní vliv na naše zdraví. Naše tělo nám dává jasné signály, že bychom měli její konzumaci omezit. Stačí se je jen naučit rozpoznat a můžeme tak předejít četným zdravotním komplikacím.
Nadměrné množství soli zvyšuje náš krevní tlak
Podle posledních výzkumů a statistik bychom denně měli konzumovat 1,5 g soli. Pokud je množství přijímané soli vyšší, může to způsobovat vysoký krevní tlak. Ten má následně vliv na to, že naše tělo zadržuje více vody. Důsledkem toho může docházet ke tvorbě edémů. Jedná se o nadměrnou akumulaci tekutiny v mezibuněčných prostorech našich orgánů a přidružených tkáních.
Často tento jev na sobě můžeme pozorovat druhý den ráno, pokud jsme si k večeři dopřáli jídlo, které bylo přesolené. Edém pozorujeme na místech, jako jsou naše nohy nebo ruce. Dalším příznakem může být také neustálý pocit žízně a vysušených úst. Velký příjem soli může vést až k bolestem hlavy. Ty se vyskytují ve velké frekvenci a bez zjevných příznaků. Vliv na ní má totiž dehydratace, která je spojena s nadbytkem soli.
Jak si zajistit dostatečný, ale ne nadbytečný příjem
Příznakem, který se na první pohled může jevit paradoxně, je neustálá potřeba po slaném jídle. Podle odborníků je neustálá touha po brambůrkách, arašídech nebo slaných olivách známkou nadbytečného množství soli v našem těle. Pokud snížíme množství soli v naší stravě, bude nám i ostatní jídlo chutnat mnohem více, než tomu bylo doposud.
Naše tělo pro správné fungování potřebuje příjem soli, je ale zapotřebí si její množství hlídat. Sůl v naší stravě můžeme jednoduše nahradit jiným kořením. Jako alternativa se hodí citronová šťáva nebo například ocet. Také bychom měli omezit konzumaci konzervovaných nebo instantních potravin.
Velké množství soli také obsahují potraviny zakoupené v sítích rychlého občerstvení. Při nákupu tedy potraviny vybírejte pečlivě a čtěte si štítky s uvedeným obsahem.
Zdroj: Healthline