Život pod „zámkem“ a s řadou omezení narušuje každodenní rutinu milionů lidí po celém světě. Ovlivňuje tak fyzické i duševní zdraví a je hlavní příčinou přibírání na váze. Pokud nejste spokojení se svou váhou, pak věřte, že v tom rozhodně nejste sami. Ale i během tohoto období můžete podniknout několik kroků, abyste udrželi svou váhu v rozumných mezích.
Příčiny nárůstu hmotnosti v době karantény
-
Stres – zvýšené hladiny kortizolu (stresový hormon) bývají spojovány se zvýšenou touhou po jídle.
-
Duševní zdraví – karanténa může dále narušit vaše duševní zdraví tím, že zesiluje určité problémy, jako je deprese, úzkost a osamělost. Výzkum spojuje depresi a úzkost s dlouhodobým přírůstkem na váze. Studie navíc naznačují, že sociální izolace a osamělost mohou souviset s vyšším rizikem přibývání na váze.
-
Sedavý životní styl – není žádnou novinkou, že málo pohybu přispívá k přibývání na váze. A pokud musíte zůstat doma a změníte najednou styl života, rozhodně se to promítne na váze. Totéž platí o lidech, kteří byli zvyklí navštěvovat tělocvičny a jiná zařízení, kde se pravidelně věnovali sportovním aktivitám.
Hmotnostní přírůstek v karanténě může být způsoben faktory, jako je stres, osamělost, deprese, úzkost, snížená fyzická aktivita a narušení vaší každodenní činnosti.
Tipy pro hubnutí v době karantény
-
Zůstaňte hydratovaní – pokud jde o hubnutí, to, co pijete, je často stejně důležité jako to, co jíte. Limonáda, sladký čaj a sportovní nápoje jsou obvykle naloženy přidaným cukrem a postrádají důležité živiny, jako jsou vitamíny a minerály. Tyto nápoje nejen zvyšují příjem kalorií, ale také zvyšují riziko nárůstu tělesné hmotnosti. Naopak, pití většího množství vody vám může pomoci cítit se plně, čímž se sníží váš denní příjem kalorií.
-
Přidejte fyzickou aktivitu – cvičit můžete i z domova a dokonce si nemusíte kupovat žádné nákladné vybavení. Cvičit se dá s vlastní váhou a na YouTube najdete spousty lekcí zdarma. Existuje mnoho cvičení, které můžete provádět s minimálním nebo žádným vybavením.
-
Zásoby zdravých potravin – zdravé stravování je mnohem snazší, pokud máte lednici plnou výživných produktů, jako je čerstvé ovoce a zelenina. Naopak udržování nezdravých potravin, jako jsou hranolky, sušenky, čokolády a koláče, může zvýšit vaše riziko přejídání. Pečlivě rozmýšlejte, co nakoupíte.
-
Další tipy: vařte si čerstvou a zdravou domácí stravu, vypracujte si denní harmonogram a dodržujte zdravé návyky. Nyní máte možnost projít si zdravé recepty a naučit se vařit mnohem zdravěji a používat potraviny, které nejsou kalorickou bombou.
Pití velkého množství vody, pravidelné cvičení, zásobování zdravými potravinami, vaření doma a držení se nastaveného režimu jsou užitečné strategie pro hubnutí během i po karanténě.
Fotografie: Pixabay