Říká se, že práce z domova je vhodná pouze pro ty, kteří mají notnou dávku sebedisciplíny a umí si vše zorganizovat a naplánovat. Většina lidí měla svou denní rutinu a najednou přichází doba, kdy se z vás musí stát manažer, který bude zodpovídat za spoustu věcí.
Chod domácnosti, kuchyni, domácí výuku dětí a mnohdy i skloubit vlastní zaměstnání, které se také přesunulo na domácí prostředí. To skutečně není snadný úkol. Přinášíme tipy, které by vám mohly s tímto nelehkým úkolem pomoci.
Distanční výuka je bezesporu velkou zátěží pro všechny – jak pro žáčky, tak učitele i rodiče, kteří mimo svou práci a další povinnosti musí zvládnout i podporu svých dětí. Proto často v rodinách panuje napětí, stres, úzkost. Přinášíme ve zkratce body, kterými má smyl se hlouběji zabývat. Patří zde:
-
Pevný režim
-
Připravte prostředí
-
Pohodlí
-
Eliminujte věci, které dítě rozptylují
-
Přestávka
-
Trpělivost
-
Komunikace s učiteli
-
Výukové programy + elektronické učebnice
Pomoc s výukou z domova slibuje také web Nová škola. Web se zabývá produkcí multimediálních učebnic. Na internetu najdete i další weby, které se zabývají procvičováním, doučováním a jinou pomocí v tomto směru.
-
Úprava časového harmonogramu – nastudujte předem rozvrh svých dětí, ten svůj pak přizpůsobte jejich programu
-
Příprava jídla předem – hodně pracujících žen mimo učení svých dětí zaměstnává nejvíce vaření hlavních jídel a příprava svačinek. Dobrým řešením je jídlo připravovat den předem, aby šlo druhý den jen ohřát, větší děti se zvládnou občerstvit i samy. Některá jídla je možné navařit i na 2 dny
-
Buďte neviditelní – pokud i vy pracujete z domova, vyčleňte si místo na práci a na stůl umístěte ceduli NERUŠIT. Dětem předem vysvětlete o co jde, jak se situace má a najděte dětem, které nejsou školou povinné a nemají svůj učební program nějakou zábavu/činnost. S úplně malými dětmi to ale nepůjde…
-
Důležitost přestávek – přestávky jsou důležité jak pro děti, tak dospělé. Tento čas můžete trávit společně něčím příjemným, než se děti zase vrátí k učení a vy jiným povinnostem
Samozřejmě nezapomínejte děti motivovat a chválit. Motivovat dítě můžete i hrou. Na internetu najdete nejrůznější materiály, pracovní listy, interaktivní edukační hry. Pamatujte, že klidný rodič = klidné dítě. Stres ničemu nepomůže. Jen situaci zhorší.
Tresty, zákazy, křik a výhrůžky nikam nevedou, natož ke zlepšení školních výsledků. Ba naopak. Klíčem k úspěchu je pozitivní motivace. Tudíž i za každý malý úspěch svou ratolest chvalte.