Období karantény může pro mnohé znamenat obrovskou zátěž na psychiku. Obklopení negativními zprávami se můžeme cítit podráždění, vyčerpaní, vystrašení, rozzlobení, smutní. To není nic, co by přispělo k posílení celkového zdraví – ba právě naopak. Stres je totiž přirozená reakce na ohrožení s čímž souvisí i pocity úzkosti.
Neexistuje jeden univerzální návod, protože každý člověk je jiný. Každý se s různými nepříjemný situacemi vypořádává jinak. Co však můžeme udělat je, předložit několik tipů, jak situaci zvládnout. Pro všechny však platí nutnost odpočinku, kvalitního spánku, vyvážená zdravá strava a mentální i fyzická aktivita. V neposlední řadě pak pravidelná telefonická komunikace s rodinou a přáteli.
Neseďte jen u počítače a televize
Vymezte si čas, kdy si zjistíte nejnovější informace. Neseďte jen u televize a počítače, kde čtete neustále dokola o narůstajícím počtu nemocných, úmrtí a vyhněte se konspiračním teoriím, které vás mohou ještě více děsit. Držte se ověřených zdrojů a starého dobrého hesla: nechám to koňovi, ten má větší hlavu. Váš stres určitě nikomu a ničemu nepomůže a momentální situaci to nezmění.
Zaměstnejte se
Pokud nepracujete z domova, pak se zaměstnejte jiným způsobem. Využijte volný čas k rozvíjení sám sebe. Pusťte se do nějakého online kurzu, zkuste se naučit malovat, plést, hrát na nějaký hudební nástroj, možná vás zajímá oblast daní (daňové účetnictví). Existuje velké množství zajímavých online kurzů.
Vedle učení se novým věcem existuje další možnost, jak se zaměstnat. Tím je velký domácí úklid, vymalovat kuchyni, přestavět nábytek, udělat inventuru v oblečení, obuvi, nádobí, hračkách dětí. Můžete si udělat pořádek v nářadí nebo něco vyrábět. Možná už dlouho přemýšlíte, že zkusíte upéci domácí chléb, ale nebyl čas – tak hurá do toho. Vždycky se najde něco, co lze dělat.
Hýbejte se
Ve zdravém těle… vy víte, jak věta pokračuje. Zdravé tělo má člověk tehdy, pokud se zdravě stravuje, chodí do přírody a cvičí. Cvičit lze i doma. A to plnohodnotně. Jde to dokonce i tehdy, když nemáte žádné cvičební pomůcky.
Stačit vám bude váha vašeho těla a jako pomůcky poslouží klidně židle, gauč, postel, PET láhve s vodou, starší ručník apod. Najděte si nějaký zajímavý trénink na YouTube nebo online trenéra. Spousta cvičení je zdarma. Ať už dřepová výzva, cvičení hiit, tabata nebo jóga.
Plánujte předem
Nemělo by se stávat, že budete ležet v posteli do 10 hodin a tupě zírat s tím, co já jen budu dnes dělat? Den předem si utvořte plán. V kolik hodin budete vstávat, jak bude váš den vypadat a mějte připravený seznam úkolů.
Zůstaňte v kontaktu
Zůstávejte i nadále v kontaktu se svými nejbližšími. Ať už jde o videohovor nebo obyčejný telefonát. Je velmi důležité hovořit s milovanými lidmi a nebýt v tom sám.
Další tipy pro vás
-
Jezte zdravě – doplňujte vitamíny
-
Dodržujte pitný režim
-
Čtěte veselé knížky, sledujte komedie, udržte si dobrou náladu
-
Nezapomínejte odpočívat, choďte do postele včas a zbytečně neponocujte – udržte si pokud možno svůj režim
-
Pokud ucítíte nervozitu, napětí – zacvičte si, zavolejte blízkým
-
Nepřejídejte se – v tom úlevu najdete pouze na chvíli