Neustálá únava, svalové křeče a záškuby očních víček – asi každý si už někdy v životě zažil, jak nedostatek hořčíku ovlivňuje organismus.
Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je velmi častým zdravotním problémem. Problémy s normální hladinou hořčíku v těle mají především lidé s chronickými onemocněními, cukrovkou nebo nadměrnou konzumací alkoholu. V některých případech může být nedostatek hořčíku podceňován. Jaké jsou první příznaky nedostatku hořčíku a proč bychom neměli podceňovat signály vysílané tělem?
Příčiny nedostatku hořčíku
Příčiny nedostatku hořčíku jsou velmi rozmanité potvrzuje lékařka Avi Varma. Nedostatek této složky může vzniknout v důsledku špatné stravy, užívaných léků nebo některých onemocnění. Velmi často se také stává, že si sami vyplavujeme cenný hořčík z těla konzumací některých produktů.
Příznaky nedostatku hořčíku
Ačkoli příčin nedostatku této makroživiny může být mnoho, příznaky jsou obvykle podobné. Nejčastějším a nejzřetelnějším příznakem nedostatku hořčíku jsou svalové křeče a záškuby nebo záškuby očních víček. Jaké další signály vysílá tělo, jakmile mu začne tento důležitý prvek chybět?
Svalové záškuby a křeče
Svalové záškuby, třes a křeče jsou nejzřetelnějšími příznaky nedostatku hořčíku. V případě extrémního nedostatku se mohou objevit i křeče. Podle odborníků k tomu dochází v důsledku zvýšeného průtoku vápníku nervovými buňkami, který nadměrně stimuluje nebo hyperstimuluje svalové nervy. Zajímavé je, že když nás začnou trápit křeče, většina z nás rychle sáhne po doplňcích stravy, které doplní hladinu hořčíku v těle. Bohužel to není účinná metoda pro všechny lidi.
Poruchy duševního zdraví
Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou duševní stavy a poruchy. Jednou z nejčastějších komplikací nedostatku hořčíku je apatie. Vyznačuje se duševní otupělostí nebo nedostatkem emocí. Trvalé snížení hladiny hořčíku v těle může vést až k deliriu a kómatu. Kromě toho bylo prokázáno, že nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku deprese a podporuje úzkost. Podle vědců může nedostatek hořčíku u některých lidí způsobovat nervové dysfunkce a podporovat duševní choroby.
Osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění postihující především ženy. Vyznačuje se sníženou hustotou kostí, tzv. slabými kostmi, a tím i zvýšeným rizikem zlomenin. Riziko vzniku osteoporózy je ovlivněno mnoha faktory, mimo jiné stárnutím a stravou s nízkým obsahem vitaminů D a K. Nedostatek hořčíku je také jedním z faktorů vzniku osteoporózy. Nízká hladina hořčíku v těle nejen přímo oslabuje kosti, ale vede také ke snížení hladiny vápníku, který je jejich hlavním stavebním prvkem.
Únava a svalová slabost
Dalšími častými příznaky nedostatku hořčíku jsou únava, pocit vyčerpání a slabost. Pokud máte tyto příznaky již delší dobu a únava přetrvává, může se jednat o příznak zdravotního problému. Samotná únava však k diagnóze nedostatku hořčíku nestačí. Je nutné vyloučit jiné příčiny a provést laboratorní testy. Charakteristickým doprovodným příznakem může být svalová slabost.
Vysoký krevní tlak
Vědci se zabývali nedostatkem této makroživiny a v různých studiích došli k překvapivým závěrům. Studie na zvířatech prokázaly, že nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak a být faktorem srdečních onemocnění a hypertenze. Naproti tomu studie týkající se suplementace hořčíkem ukázaly, že doplňky hořčíku mohou snížit krevní tlak, zejména u dospělých s hypertenzí.
Poruchy srdečního rytmu
Srdeční arytmie nebo nepravidelný srdeční rytmus jsou jedny z nejzávažnějších důsledků nedostatku hořčíku v těle. Závažnost těchto příznaků je velmi různá, od mírných výkyvů až po velmi závažné poruchy rytmu srdečního svalu, často se vyskytující s tzv. palpitacemi.
Astma
Posledním a velmi překvapivým důsledkem nedostatku hořčíku v těle je astma. U mnoha lidí s těžkým průběhem tohoto onemocnění jsou pozorovány nízké hladiny hořčíku. Vědci se domnívají, že nedostatek hořčíku může způsobit hromadění vápníku ve svalech vystýlajících dýchací cesty v plicích. To způsobuje zúžení dýchacích cest a ztěžuje dýchání. Bylo prokázáno, že pomáhá osobní inhalátor síranu hořečnatého, který způsobuje rozšíření dýchacích cest.
Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, National Institutes Of Health, Healthline