Otrava jídlem může postihnout kteréhokoliv člověka v jakékoliv věkové kategorii. Její příčinou bývají zejména mikroorganismy v podobě bakterií a virů. Tento nepříjemný a život ohrožující stav vyvolá snadno i konzumace jedovatých produktů (například houby). Pojďme si tedy říct, jaké jsou typické příznaky otravy jídlem.
Otrava jídlem způsobená mikroorganismy
Nejčastějším důvodem, kvůli němuž vzniká otrava jídlem, je proniknutí mikrobiálních patogenů do organismu. Tato intoxikace následně způsobí trávicí obtíže či jiné život ohrožující příznaky. Zde je výčet nejběžnějších původců otravy jídlem:
- Salmonella: je hlavní příčinou většiny hospitalizací a také v některých případech úmrtí. Může se vyskytovat v nepasterizovaném mléku, džusech, sýrech, vejcích, drůbeži, syrových potravinách i v arašídovém másle.
- Clostridium perfringens: tato bakterie se zpravidla může vyskytovat v mase, drůbeži, či jiných výrobcích, které jsou skladované při nevhodné teplotě. Je druhou častou příčinou otrav jídlem.
- Botulinum botulinum: jedná se o bakterii, která produkuje spory v půdě, vodě a těle některých zvířat. V anaerobním prostředí (bez kyslíku) vytváří známý neurotoxin, který se nazývá botulotoxin. Ten ovlivňuje po zasažení nervový systém člověka.
- Campylobacter: je bakterie, která způsobuje nejčastěji průjmovité stavy. Nejčastěji se vyskytuje u malých dětí, kterým je méně než 5 let. Výskyt může být zaznamenán v nedovařené drůbeži, nepasterizovaném mléku, nebo v kontaminované vodě.
- Streptococcus: zpravidla se může vyskytnout v mléce, zmrzlině, smetaně, pudincích, bramborových či jiných majonézových salátech a v mleté šunce. Množení bakterie začíná v momentu, kdy je potravina skladovaná při pokojové teplotě po dlouhou dobu (není chlazená).
- Shigella: množit se může v kontaminované vodě a následně v nedostatečně uvařených potravinách.
- Coli: je bakterie, která způsobuje nebezpečný stav zvaný hemoragická kolitida. Může být nalezena v nedovařeném hovězím mase, v nepasterizovaných ovocných šťávách, mléce, v syrovém ovoci, zelenině a v kontaminované vodě.
Kromě jiného mohou otravu jídlem způsobit i tzv. noroviry. Dle Světové zdravotnické organizace jsou tyto viry hlavní příčinou infekčního průjmu (v souvislosti s otravou jídlem), a to zejména v Evropě.
Jaké jsou nejčastější příznaky otravy jídlem?
A nyní si konečně pojďme říct, jaké jsou projevy otravy jídlem:
- opakované zvracení
- urputné bolesti břicha
- akutní průjem
- nevolnosti
- malátnost
- zvýšená tělesní teplota
- bledá kůže