Než se káva dostala do vašeho šálku a stala se každodenním rituálem, prošla si kus cesty. Nejdřív byla nazývána ďáblovým vynálezem a později byla opěvována. Ovšem není káva, jako káva. Považovat za kávu i tu instantní by byl velký omyl. Proč? To vám prozradíme v dnešním článku.
Instantní kávu vymyslel jistý japonský chemik Satori Kato v roce 1901, ale jeho vynález upadl do zapomnění, protože mu chyběl obchodní duch. Naneštěstí se podobný objev podařil také americkému vynálezci Georgovi Washingtonovi, který o pár let později dodával kávu také armádě během války.
O kvalitní kávě nemůže být řeč
Nejspíš si říkáte, proč jsme použili termín naneštěstí? Inu proto, že rychlá příprava, poměrně nízká cena, nekonečné množství chutí, lahodné aroma a lákavě vyhlížející obal se zdaleka nerovná opravdové kvalitní kávě. Instantní káva je v podstatě produkt z odpadu kávových zrn. Oblíbené Nescafé je vyráběno z kávových zrn, které neprojdou výběrovým procesem při balení kávy zrnkové. Ty se už dále pak netřídí, tudíž v nich před pražením mohou být plesnivá zrna, různé skořepiny, slupky.
Jak vznikají granule?
Instantní káva se vyrábí dvěma způsoby. Mrazením nebo sprejováním. Před procesem se nejdříve zalije vodou. Z tohoto koncentrátu se pak vyrábějí granule. Jedním ze způsobů je sušení kávy mrazem. Jakmile se káva vyluhuje ve vodě, tak se tento koncentrát zamrazí. Chemickými procesy voda zkrystalizuje a vzniknou granule. Tato metoda je náročnější, ale ve finále má výrobek lepší kávové aroma.
Druhý způsob výroby instantní kávy je sprejová metoda. Káva se de facto suší. Koncentrát je vháněn do nádoby s horkým vzduchem. Tento způsob je levnější, snadnější, ale ohrožuje aroma a chuť kávy. A tak přicházejí na řadu umělé příchutě, sladidla i aroma.
Jakou kávu si teda dopřát?
Pokud si chcete vychutnat opravdovou, ale skutečně opravdovou chuť i vůni kávy, pak je to určitě zrnková káva, kterou si můžete připravit v kávovaru. Na trhu jich existuje spousty od drahých, až po obyčejnější, kde je možné zrnka přefiltrovat, pokud vám v hrníčku vadí a chcete si vychutnat jen tekutinu. Nebojte se zkoušet nové věci a nebuďte líní. Zabere to sice trochu více času než jen zalít instantní kafe horkou vodou, ale ta chuť určitě stojí za to. Nehledě na to, že do sebe zároveň nelijete i množství různé chemie.
Obrázek: pixabay.com