Tento zdravotní problém, který ohrožuje játra, bývá nejčastěji spojován s dalšími zdraví ohrožujícími faktory. Mezi ně patří vysoký cholesterol, obezita a vysoký krevní tlak. V počátečních fázích není toto onemocnění snadné odhalit. Přesto existují jevy, které na jeho výskyt mohou upozornit.
Tukové onemocnění jater – jak tento problém vzniká?
V souvislosti s obezitou či vysokým cholesterolem může docházet k nahromadění tuku v oblasti jater. Tukové buňky následně nahrazují původní buňky jater. Chod jater, orgánu zajišťujícího produkci bílkovin a detoxikaci krevního řečiště, je tímto způsobem narušen. V některých případech dochází i k přenosu přebytečného tuku do okolních orgánů.
Mezi jedince náchylné k tomuto onemocnění patří pacienti s výraznou nadváhou, ženy středního věku, lidé trpící cukrovkou či závislí na alkoholu. Řadí se sem i ti, kteří často experimentují se svými stravovacími návyky.
Ve značné části případů tento problém nemá žádné příznaky, tudíž není snadné jej odhalit. Pomoci mohou pravidelné kontroly u lékaře a následné testy. Existuje však řada příznaků, které tento problém mohou doprovázet. Jaké jsou ty nejčastější?
Bolest žaludku
Podráždění žaludku, pocit nepohodlí či koliky. Objevují se nejčastěji po jídle, kdy obsah žaludku tlačí na zvětšená játra.
Nadýmání
Pokud je průvodním jevem podráždění žaludku, zpravidla se objeví i nadýmání. K němu se může přidat i dušnost či bolest zad. Časté je i natékání kotníků.
Nevolnost po jídle
Jakmile se nevolnost začne objevovat i po jídlech, která jsou zdravá a lehká, může se jednat o jev způsobený problémy s játry.
Tmavá moč
Funkcí moči je vyplavování toxinů a dalších nevyhovujících látek z těla. Při narušení funkce jater tak dochází k jejímu výraznějšímu ztmavnutí.
Zežloutnutí kůže
Žlutavý odstín kůže (ale i očního bělma či oblasti viditelných sliznic) je jedním z možných následků zvýšení hladiny akumulace bilirubinu ve tkáních. K tomu dochází zejména v případech, kdy je narušena funkce žlučníku. Problémy s játry mohou vést i zarudnutí dlaní, prasknutým cévám v oblasti obličeje či tvorbě pavoučích žil na zádech, ramenou nebo hrudi.
Zvýšená únava
Při narušení činnosti jater se zpomaluje metabolismus. Na to organismus reaguje snížením průtoku krve. To může vést k únavě, problémům se soustředěností, pocitu neustálého vyčerpání a nedostatku energie. Postižený člověk postupně ztrácí zájem o své oblíbené činnosti a je schopný spát dlouhé hodiny, a to i v průběhu dne.
Léčba a prevence
Během léčby je, kromě konzumace lékařem předepsaných léků, nutná změna jídelníčku. Doporučuje se výrazně omezit příjem potravin obsahujících mouku a bílý cukr. Vhodným typem stravy je středomořská kuchyně bohatá na zdravé tuky. Ty jsou obsažené zejména v rybách a olivovém oleji. Zároveň je nezbytné vyvarovat se alkoholu a drogám. Látky v nich obsažené játra, a tudíž i celkový chod organismu, výrazně ohrožují.