Podle statistik si průměrný člověk mění zubní kartáček méně často než jednou ročně. To má bohužel značný vliv na stav ústní dutiny. Dlouhodobě používaný zubní kartáček se stává zdrojem bakterií.
Zubní kartáček je nezbytným doplňkem pro udržování ústní hygieny a zdraví. V obchodech najdete mnoho typů zubních kartáčků. K dispozici jsou jak manuální, tak elektrické zubní kartáčky. Mohou mít měkké, středně tvrdé nebo tvrdé štětiny, hlavy různých velikostí nebo délky rukojetí. Kromě výběru typu zubního kartáčku, který nejlépe vyhovuje vašim individuálním potřebám, je důležité jej pravidelně vyměňovat a udržovat v čistotě, říká lékařka Christine Frank.
Jak často zubní kartáček vyměňovat
Doporučení zubních lékařů ohledně frekvence výměny zubního kartáčku jsou jednoznačná: zubní kartáček byste měli měnit každé 3 měsíce. Po této době se štětiny zubního kartáčku deformují a opotřebovávají. Z tohoto důvodu ztrácí schopnost důkladně čistit zubní plak a účinně se dostat do všech koutů úst.
V neposlední řadě je třeba zubní kartáček vyměnit po každém nachlazení, infekci krku nebo chřipce. Když jste nemocní a čistíte si zuby, mohou se na hlavici kartáčku nahromadit bakterie z ústní dutiny, což může vést k recidivě. Samozřejmě se může stát, že se kartáček opotřebuje rychleji než za tři měsíce, štětiny se ohnou nebo zlomí a hlavice ztratí svůj pevný tvar.
Jak pečovat o zubní kartáček
Aby váš zubní kartáček plnil svou čisticí funkci co nejlépe a neohrožoval vaše zdraví, měli byste také správně pečovat o jeho čistotu. Mezi jednotlivými použitími by měl být dobře vysušen, jinak se může stát živnou půdou pro škodlivé bakterie a plísně. Po každém čištění zubního kartáčku je proto třeba kartáček opláchnout pod proudem tekoucí vody a poté jej umístit do kelímku ve svislé poloze, aby štětiny zcela vyschly. Hlava kartáčku by neměla přijít do konstatku s ostatními kartáčky.
Abyste si udrželi zdraví a krásu svých zubů, měli byste dodržovat několik jednoduchých pravidel týkajících se zubního kartáčku:
- příležitostně můžete kartáček opařit vroucí vodou,
- nepoužívejte cizí zubní kartáček ani v naléhavých případech, protože zubní kaz je nakažlivé onemocnění, které se tímto způsobem může přenášet,
- před použitím byste měli zubní kartáček opláchnout pod proudem vody, abyste odstranili prach a další možné nečistoty,
- na cestách byste měli používat speciální plastové obaly na zubní kartáčky, které je ochrání před znečištěním a poškozením.
Následky špinavého kartáčku
V první řadě je třeba se zaměřit na zápach z úst a nemoci zubů a dásní. Časté návštěvy zubaře nejsou příjemné, proto se snažte udělat maximum pro to, abyste se bolestivým a často nákladným zákrokům vyhnuli. Některé bakterie jsou schopny proniknout do krevního oběhu přes poškozené sliznice, které zánět dásní obvykle doprovázejí.
To zase může vést k vážnému zánětu napadajícímu kosti a dřeň a dokonce i kardiovaskulární systém. Jakkoli to zní překvapivě, nedostatek správné ústní hygieny a zubního kartáčku může mít za následek infekce plic a močových cest, stejně jako ústní a gastrointestinální mykózu.
Zdroj: Porady Interia, Healthline