Častým problémem, který s naším chrupem máme, je buď jejich žluté zbarvení nebo zubní plak. Někteří lidé si myslí, že pokud při čištění zubů použijí větší tlak, pomůže to.
Použití síly ale není vždy tím ideálním pomocníkem. Problémem není nedostatečná síla, ale spíše nesprávná technika, kterou při ústní hygieně volíme. Mnohdy se také nevědomky dopouštíme zásadních chyb, jako je třeba nevhodný kartáček nebo zubní pasta. Máme pro vás nejen seznam nejčastějších chyb, ale také jednoduchá řešení, jak je napravit.
Na problém nás upozorňují ustupující dásně, ale i citlivé zuby
Časté čištění zubů s použitím hrubé síly může vést k tomu, že si poškodíme zubní sklovinu. Ta slouží k ochraně našich zubů a jejím častým čištěním dosáhneme jen toho, že okolní dásně začnou ustupovat, a my tak vystavíme kořeny zubů velkému nebezpečí. Následkem odhalení zubních kořenů se naše zuby stanou citlivé na potraviny, které jsou příliš studené nebo horké. K tomu dochází hlavně proto, že nervová zakončení v našich zubech jsou odhalená.
Pokud používáme zubní kartáček správným způsobem, jeho štětinky by měly zůstat ve stejném stavu, jako když jsme ho koupili. Jejich poškození je známkou buď příliš velkého tlaku, který na zuby při čištění vyvíjíme, nebo špatnou volbou zubního kartáčku. Kartáček je doporučeno měnit každé 3 měsíce, po tuto dobu by měl i za předpokladu pravidelného používání vydržet nepoškozený. Pokud pozorujeme žluté zbarvení u zubů v oblasti dásně, je to znamení, že naše dáseň ustupuje.
Věnujte dostatečnou pozornost volbě zubního kartáčku
Při volbě zubního kartáčku musíme vybírat ten, který má měkké štětiny. Je také zapotřebí dodržovat správnou techniku čištění a kartáček držet v úhlu 45 stupňů. Abychom snížili vyvíjený tlak na zuby, je vhodné si je čistit rukou, jež pro nás není dominantní. Pokud si nejste jisti tlakem, který při čištění vyvíjíte, je vhodné zakoupit speciální elektrický kartáček. Pokud je tlak správný, kartáček svítí zelenou barvou, pokud bychom vyvinuli velký tlak, změní se barva na červenou.
Pokud elektrický zubní kartáček nechceme, můžeme zkusit ten obyčejný během čištění zubů držet pouze 3 prsty, nikoliv celou dlaní. I tento způsob dokáže snížit tlak, který při čištění na zuby vyvíjíme. Během čištění není tlak důležitý, hlavní je, aby se štětiny dostaly do mezizubních prostorů. Jen díky tomu dojde k odstranění zubního plaku a všech nebezpečných bakterií.
Ujistěte se také, že pasta kterou používáte, není abrazivní. Vysoce abrazivní pasta totiž není dobrou volbou, protože může poškozovat i zubní sklovinu. Pokud si nejsme jisti, jestli je naše zubní pasta vhodná, můžeme ji otestovat pomocí folie. Stačí ji umístit na tvrdý povrch a vyčistit ji stejným způsobem, jako si čistíme zuby. Pokud na jejím povrchu vidíme škrábance, zubní pasta není vhodná pro každodenní čištění našich zubů.
Zdroj: Insider