Hodně lidí si nedokáže představit nemít v tašce alespoň jedno balení žvýkaček. A většinou, když je někde na veřejnosti vytáhnete, hned je po vás někdo chce.
Už od dávných věků lidé žvýkali skoro všechno, od pryskyřice a parafinového vosku až po žvýkačky Orbit. Před 5 000 lety byli lidé zvyklí žvýkat kousky březové kůry. A očividně je v tomto zvyku víc, než jen svěží dech. Ukazuje se, že dokonce mnohem víc. Žvýkačka má na vaše tělo docela dost viditelné účinky, lékařka Helen West.
Ovlivňuje vaše zuby
Žvýkačky bez cukru zabíjejí bakterie, kterým se povedlo utéct zubní pastě. To chrání zuby před kazy a také posiluje sklovinu kvůli vápníku a fosforu. Pokud ale žvýkačka, kterou zrovna žvýkáte, obsahuje cukr, má to na zdraví zubů negativní dopad. Může to dokonce zvyšovat výskyt zubního kazu.
Pomůže vám při hubnutí
Žvýkačka může potlačit chuť k jídlu. Když si po ránu dáte žvýkačku, můžete mít pocit, že nemáte hlad. Je totiž sladká a nízkokalorická, tak vám může hravě nahradit svačinu. Po žvýkání se také cítíte méně unavení. Ale rozhodně se na to nedá spoléhat dlouhodobě. Po nějaké době si mozek na neustálé žvýkání zvykne, a to může mít za následek větší pocit hladu.
Způsobuje problémy s čelistí
Neustálé žvýkání může mít za následek bolest čelisti. Jakékoliv žvýkání, smích, nebo dokonce řeč se mohou stát opravdu velice bolestivou záležitostí. Riziko je zvláště vysoké, pokud žvýkáte, když jste ve stresu.
Snižuje pálení žáhy
Pokud si po jídle pokaždé dáte žvýkačku, asi víte, že vás nepřepadne pálení žáhy. Je to proto, že když žvýkáte, tok slin ředí a neutralizuje kyselinu, která jde do těla po těžkém jídle.
Ovlivňuje váš mozek
Žvýkání žvýkaček hodně napomáhá při stresu nebo nervozitě. Může vám dokonce zlepšit náladu. Avšak neustálé žvýkání může mít za následek větší výskyt migrén, takže pokud na ně trpíte, doporučujeme přestat žvýkat úplně.
Zdroj: Healthline